Cupa Mondială

Amintiți-vă de titlurile Braziliei la Cupele Mondiale

Vedeți toate Cupele Mondiale din Brazilia și amintiți-vă cele mai bune momente ale echipei noastre în câștigarea celui mai important titlu din fotbal.

PUBLICITATE

Brazilia este singura campioană de cinci ori, vezi ce Cupe Mondiale a câștigat Brazilia

Troféu do Brasil em Copas do Mundo.
Cupa Mondială ridicată. Sursa: Adobe Stock.

Echipa braziliană a fost eliminată de la Cupa Mondială din 2022, dar chiar și așa, doar Brazilia este de cinci ori.

Dacă nu ați văzut niciuna dintre realizările Braziliei sau doriți să revedeți zilele de glorie, citiți articolul nostru de mai jos și aflați despre FIFA Plus și urmăriți orice ediție a Cupei Mondiale.

Aflați unde să urmăriți Cupa Mondială din 2022

Faceți cunoștință cu FIFA Plus, cea mai bună aplicație pentru a urmări Cupa Mondială din 2022.

Fiind singura echipă care a câștigat Cupa Mondială de cinci ori, chiar dacă victoria Argentinei ajunge la tri, suntem încă în frunte.

Brazilia nu își mai trăiește vremurile de glorie, dar istoria noastră este încă uriașă, așa că amintiți-vă de realizările Cupelor Mondiale ale Braziliei.

Brazilia, țara fotbalului

Jogador brasileiro erguendo a taça da Copa do Mundo.
Jucător victorios ridicând cupa. Sursa: Adobe Stock.

Echipa braziliană a avut cel mai mare repertoriu de vedete care a fost văzut vreodată la Cupa Mondială.

În principal, Pelé, care a câștigat singur trei cupe, este mai mare decât multe echipe.

Brazilia, când a câștigat prima cupă, era deja una dintre marile echipe ale lumii.

Vezi toate cupele mondiale din Brazilia:

Prima ediție a Cupei Mondiale a fost în 1930, cu toate acestea, Brazilia a câștigat titlul abia în 1958.

Cu toate acestea, când a câștigat, în anul următor, și-a modificat deja al doilea campionat, plasându-se deja în fruntea lumii fotbalului.

Deci nu mai așteptăm și să vedem cum au fost toate Cupele la care Brazilia a fost campioană.

1958 – Primul trofeu

Prima realizare a Braziliei a fost cea de-a șasea ediție a competiției care a avut loc în Suedia.

Au participat doar 16 echipe, iar Brazilia a fost una dintre singurele echipe non-europene care a alcătuit competiția.

Primele ciocniri au fost împotriva Austriei și a Uniunii Sovietice, Brazilia a câștigat fără multe probleme, competiția a început să se complice împotriva.

Având ca momente importante ale acestei prime faze jucătorii Pelé, Garrincha, Vavá și Didi.

Deoarece la acel moment erau mai puține echipe, după faza grupelor competiția echipele au mers direct în sferturi.

În această fază, Brazilia a înfruntat Țara Galilor, însă jocul nu a fost la fel de ușor ca în faza grupelor.

Singurul gol al meciului a fost primul gol al lui Pelé în competiție, la doar 17 ani, el era deja decisiv pentru Brazilia în cupele mondiale.

Semifinala a fost, de asemenea, grea, echipa braziliană a avut ca adversar puternica Franță, dar echipa braziliană a fost într-o zi inspirată și a ucis rapid jocul.

Cu momente importante pentru Pelé, care a mai marcat trei goluri.

Marea finală a fost împotriva gazdei, Suedia, dar nicio ospitalitate din Brazilia, care a mers din greu.

Meciul s-a încheiat 5 x 2, cu spectacol de Zagallo și Pelé.

1962 – Bicampionatul este din Brazilia

La acea vreme, doar echipele Italiei și Uruguay au câștigat competiția de două ori, iar Brazilia s-a alăturat grupului select de campioni de două ori ale Cupei Mondiale.

În plus, a câștigat consecutiv, o ispravă pe care doar Brazilia și Italia au realizat-o până în prezent.

Cupa Mondială din 1962 a avut loc în Chile, pământ sud-american, Brazilia a fost acasă de data aceasta.

Dar de data aceasta o sperietură, asul Pelé, s-a accidentat în primul meci, însă a fost înlocuit de Amarildo, care a reușit să suplimenteze puțin din lipsa pe care a făcut-o numărul 10.

Brazilia a învins Mexic și Spania și a ajuns să egaleze cu Cehoslovacia în faza grupelor.

În calificări a fost ușor pentru Anglia, iar pentru gazda Chile, cu Pele afară, Garrincha a fost protagonistul Braziliei.

Marea finală a fost tocmai împotriva echipei pe care echipa braziliană a avut dificultăți să o învingă în faza grupelor, Cehoslovacia.

Cu Pelé pe teren, Brazilia nu a putut câștiga, în lipsa vedetei, frica de înfrângere era mare.

Amarildo, jucător care a intrat cu dificila misiune de a-l înlocui pe Pelé, a făcut un joc grozav și meciul a curs pentru echipa braziliană, care a câștigat cu un scor solid de 4 x 2.

1970 - Esquadrão îl aduce pe tri în Brazilia

După al doilea campionat, Brazilia a fost favorită a competiției și a avut jucători precum Pelé, Jairzinho și Rivellino în echipă.

A fost un an cu totul special pentru țara noastră, pentru că a fost prima dată când meciurile au fost transmise în direct.

Cu o echipă de jucători excelenți, Brazilia a cucerit cu ușurință acest titlu.

În primul rând, trecând prin faza grupelor, care a cuprins selecțiile Angliei, României și Cehoslovaciei.

În calificări, a lăsat în urmă Peru și dublu campion Uruguay.

În marea finală, a înfruntat-o pe cealaltă echipă de două ori campioană, Italia, într-un joc care a fost foarte dur la început, dar care s-a încheiat cu un mare avantaj pentru echipa braziliană, la un scor de 4 x 1.

Cu acest titlu, Brazilia și-a revendicat supremația în fotbal și a devenit singura echipă care a câștigat de trei ori Cupa Mondială.

1994 – Revenirea Braziliei

După ce a câștigat tri-ul, Brazilia a trecut 24 de ani fără să câștige competiția și nu a mai avut jucători magici precum Pelé și Garrincha.

Atunci, la Cupa Mondială din Statele Unite, echipa braziliană și-a reafirmat supremația în fotbal.

Acum, Cupa Mondială a avut deja participarea a 24 de echipe, prin urmare, cucerirea a fost mai dificilă.

După calificarea în faza eliminatorie într-o grupă cu Rusia, Camerun și Suedia, Brazilia a înfruntat gazda, Statele Unite.

A câștigat cu un scor slab, de doar 1 x 0, în sferturi, și a trebuit să treacă prin Olanda.

Din nou, Brazilia a înfruntat Italia într-o finală a Cupei Mondiale, iar confruntarea a fost unul dintre cele mai bune meciuri din istoria competiției.

După un joc foarte dificil pentru ambele părți, finala a trecut pentru prima dată în istorie la penalty-uri.

În acel moment, Italia câștigase și al treilea campionat, iar ceea ce era în joc era tetra.

La penalty-uri, Romário, Branco și Dunga au marcat pentru Brazilia, marea vedetă a naționalei Italiei, Roberto Baggio și-a izolat lovitura, dând astfel victoria Braziliei.

2002 – Toată lumea încearcă, dar numai Brazilia este de cinci ori

Taça da Copa do Mundo.
Cupa Mondială. Sursa: Adobe Stock.

Anul acesta Brazilia a câștigat titlul care o menține până astăzi în fruntea echipelor naționale.

De data aceasta, Brazilia a avut o cheie de grupă ceva mai slabă și a trecut cu ușurință de echipele Turciei, Chinei și Costa Rica.

Marea responsabilitate de a aduce titlul în Brazilia a revenit marilor vedete, Rivaldo și Ronaldo.

Prima provocare a fost împotriva Belgiei pentru optimile de finală, unde Brazilia s-a impus cu 2-0, iar a doua împotriva Angliei, unde jocul s-a încheiat 2-1 într-un joc foarte dificil.

Semifinala a fost un alt meci foarte disputat, cu toate acestea, Ronaldo Fenômeno trecea printr-o fază incredibilă și a încercat să trimită Brazilia în finală.

Pe lângă asta, de parcă spectacolul din semifinale nu a fost suficient, în marea finală, împotriva puternicei Germanii, Fenômeno a marcat dota învingătoare.

Cu acest titlu, Brazilia sa izolat din nou ca cea mai mare echipă națională și și-a stabilit pentru totdeauna numele în istorie ca țară a fotbalului.

Top 10 marcatori la Cupa Mondială

Vin sferturile de finală, iar principalii marcatori ai acestei Cupe ies în evidență, consultați lista și detaliile jucătorilor care conduc acest clasament.

TRENDING_TOPICS

content

Cum să urmărești Europa League în direct?

Consultați toate cele mai bune aplicații pentru a urmări live meciurile Europa League 2022-2023 în acest articol.

Continua să citești
content

Rezultatele meciurilor de la Cupa Mondială 2022: ziua 11

Verifică rezultatele meciurilor Cupei Mondiale 2022 din ziua 11 și află tot ce s-a întâmplat într-unul dintre ultimele meciuri din faza grupelor.

content

Cele mai bune 5 case de bătrâni din Mexic

Descoperiți cele mai bune case de bătrâni din Mexic, unde îngrijirea părintelui, confortul și calitatea vieții se întâlnesc.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a zecea zi

Verifică rezultatele meciurilor Cupei Mondiale 2022 din a zecea zi și află tot ce s-a întâmplat într-unul dintre ultimele meciuri din faza grupelor.

content

Cum să urmărești jocul Flamengo: verifică aplicațiile!

Deoarece Flamengo va juca multe competiții în 2023, am adus toate aplicațiile pentru ca tu să urmărești oricare dintre meciurile echipei.