Cupa Mondială

Croația în a 2-a semifinală consecutivă de Cupă

Odată cu victoria asupra Braziliei, echipa Croației ajunge la a cincea decizie în prelungirile Cupelor Mondiale.

PUBLICITATE

Croația ajunge în a doua semifinală consecutivă

Jogo da Croácia na Copa do Mundo.
Stadionul de fotbal plin de suporteri. Sursa: Pixabay.

După ce a avut un start turbulent la Cupa Mondială din 2022, Croația învinge Brazilia și înaintează un posibil clasament pentru finală.

Dacă ați ratat confruntarea dintre Brazilia și Croația, consultați articolul nostru despre sferturile de finală pentru a afla tot ce s-a întâmplat în joc.

Top 10 marcatori la Cupa Mondială

Vedeți principalii marcatori ai acestei Cupe care se remarcă, consultați lista:

O selecție fără mari atacanți, care la prima vedere nu pare intimidantă, dar când începe jocul dau dovadă de un nivel foarte înalt al fotbalului.

Află mai multe detalii despre selecția care a scos Brazilia din această Cupă Mondială și se va duela pentru șansa de a juca o revanșă împotriva Franței.

Reziliența croată

Jogador correndo com a bola.
Jucător care alergă cu mingea. Sursa: Pixabay.

Câștigarea unui meci care a început cu o înfrângere nu este o noutate pentru croați, care fac a cincea revenire în fazele eliminatorii ale Cupelor Mondiale.

Croația este o țară extrem de nouă, unde independența sa a fost declarată abia în 1991, după desprinderea de Iugoslavia.

Prin urmare, echipa de șah a început să participe la această competiție abia în 1998, când a ajuns în semifinală, clasându-se pe locul 3 în acel an.

Având în vedere că această echipă, de când a intrat în Cupă, pur și simplu nu a mai participat la ediția din 2010. A participat la șase Cupe, ajungând la trei semifinale.

După ce a învins Brazilia la penalty-uri în sferturile de finală, Croația are cinci adversari trimiși după ce a început jocul în urmă pe tabela de marcaj.

Dar care este puterea acestei selecții care pare atât de inofensivă?

Răspunsul stă probabil în controlul jocului pe care îl are trio-ul de mijloc al acestei echipe.

În principal cu Modrid, Kovacic și Brozovic, făcând jocul să se învârtească în timpul pe care îl stabilesc, accelerând atunci când trebuie și rupând cadența adversarului pentru a calma jocul, ca niște maeștri, controlând ritmul unui cântec.

În plus, pregătirea fizică a sportivilor a reprezentat un mare diferențial în Cupele Mondiale, chiar și atunci când trebuie să joace mai mult de un meci la rând cu prelungiri, nu par să se simtă obosiți.

Iar la penalty-uri, o răcoare în toți jucătorii, care par să fie la antrenamentul de dimineață, adică își dau loviturile foarte calm.

Acestea sunt câteva dintre secretele care fac din această echipă una dintre cele mai bune echipe de fotbal din ultimele Cupe Mondiale.

Repere ale acestei selecții:

Fără îndoială, vedeta acestei echipe este Luka Modric, care este actualul număr zece al unuia dintre cele mai mari cluburi de pe planetă, Real Madrid.

Jucătorul se caracterizează prin calitatea tehnică a paselor și capacitatea incredibilă de a citi jocul, făcând ca echipa sa să aibă mai mult control asupra mingii.

Pe lângă el, Ivan Perisic este un alt pilon al acestei echipe, cu calități ceva mai ofensive.

Spre deosebire de Modric, care organizează jocul, Perisic este mai mult un finisher pentru echipa sa, dar ajută foarte mult și mijlocașul în crearea de jocuri.

De ce numele jucătorilor croați se termină cu IC?

Dacă ați verificat lista de jucători chemați, probabil ați observat că majoritatea numelor jucătorilor se termină cu IC.

Modric, Kovacic, Perisic, deci are asta vreo explicație?

Sufixul „IC” înseamnă fiul, anterior în Europa, a fost folosit în populații mici, pentru a identifica că o astfel de persoană era fiica unui cican.

De exemplu, Modric, ar fi fiul lui Modar, cu timpul numele au devenit nume de familie pentru a identifica familia.

Croația privește înapoi în 2018

Sărind deja partea din faza grupelor, unde bracketul Croației a fost relativ ușor, primul adversar în faza eliminatorie a fost Danemarca.

Asta a început prin a câștiga meciul și, la scurt timp, i-au văzut pe croați remizați, ducând totul la penalty-uri, pe care, după cum știm deja, au multă experiență de rezolvat.

Au câștigat meciul cu 3-2 la penalty-uri și au ajuns în sferturi.

Următorul meci a fost similar, Rusia a început să câștige jocul în prima repriză, iar Croația a egalat.

Pe de altă parte, deja în prelungiri, care au deschis avantajul, au fost croații, dar la scurt timp și-au luat propria otravă și au suferit egalitatea, mergând la o altă lovitură de penalty.

Unde au învins Rusia cu un scor strâns de 4 x 3 la penalty-uri, avansând la a doua semifinală din istorie.

Acum adversarul era cea mai mare greutate din fotbal, puternica echipă a Angliei.

Anglia a început să câștige, dar, ca de obicei, Croația a egalat la scurt timp după.

Cu toate acestea, de data aceasta au reușit să o întoarcă în prelungiri, câștigând fără a avea nevoie de penalty-uri.

Acum, vorbind despre prima finală la care a ajuns această echipă, nu aveau în față nimic altceva decât puternica selecție a Franței.

De data aceasta nu a existat nicio revenire, nici un egal, cu atât mai puțin penalty-uri. La urma urmei, Franța a marcat un 4 x 2 solid și a luat cupa.

Campanie actuală pentru Cupa Mondială 2022

Campo de Futebol
Teren de fotbal. Sursa: Pixabay.

Din nou doar vorbind despre meciurile eliminatorii, primii adversari ai Croației au fost Japonia.

Un adversar oarecum neașteptat, întrucât Marocul a reușit să se califice deasupra Croației, Japonia a fost prima dintr-o grupă cu Spania și Germania.

De data aceasta a fost momentul să arătăm că rezistența anului 2018 este încă vie în echipă, într-un meci foarte greu împotriva Japoniei.

Din nou adversarul preia conducerea, iar ei reușesc să egaleze și să ducă totul la penalty-uri. Pentru a obține apoi ratingul.

Împotriva japonezilor nu a fost diferit, au început să piardă, au reușit să egaleze și au câștigat la penalty-uri.

Ultima făcută de croați a fost eliminarea selecției braziliene. Într-un joc în care Brazilia a dominat, și a luat avantaj în timpul opririi.

Cu toate acestea, cum este Croația, ei au reușit să egaleze și și-au arătat din nou toată răcoarea la penalty-uri, fără a rata niciun penalty și eliminând Brazilia.

Cu asta ajung la a patra victorie în calificări, învingându-și adversarii în prelungiri cu penalty-uri.

Oricum, acum vor înfrunta Argentina pentru semifinalele Cupei Mondiale 2022, marți, 12/12.

Aflați unde să urmăriți Cupa Mondială din 2022

Faceți cunoștință cu FIFA Plus, cea mai bună aplicație pentru a urmări Cupa Mondială din 2022.

TRENDING_TOPICS

content

Ultima finală a Cupei Mondiale: Franța - Argentina

În ultima finală a Cupei Mondiale, Argentina și Franța au jucat unul dintre cele mai mari jocuri ale competiției, vezi detalii.

Continua să citești
content

Greșelile lui São Paulo și lipsa titlurilor

După încă un an fără a câștiga un titlu, înțelegeți care au fost greșelile lui São Paulo care au ținut echipa în post.

content

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a zecea zi

Verifică rezultatele meciurilor Cupei Mondiale 2022 din a zecea zi și află tot ce s-a întâmplat într-unul dintre ultimele meciuri din faza grupelor.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Faceți cunoștință cu naționala Argentinei, favorită la Cupa Mondială

Faceți cunoștință cu favorita argentiniană, cu un record neînvins de 35 de jocuri, selecția vine să lupte pentru cupă.

content

optimile Ligii Campionilor: prima manșă

Prima manșă a optimilor de finală a Ligii Campionilor s-a încheiat, iar unele echipe au făcut deja primul pas către sferturi și finală, vezi.

content

Premiere Play: vezi cum să urmărești fotbal în direct

Premiere Play este aplicația cu cea mai bună acoperire a meciurilor de fotbal brazilian, consultați mai multe detalii aici.