fotbalul din lume

Jucători de fotbal: întâlniți-i pe cei mai buni 10 din toate timpurile

Imaginează-ți că poți să te întorci în timp și să vezi marile realizări ale celor mai buni jucători de fotbal din toate timpurile, pe cine ai pune în top 10? Minuto Vip a enumerat un clasament și cele mai mari realizări ale acestor jucători, vino să-l verifici și vezi dacă unii dintre ei sunt și pe lista ta.

PUBLICITATE

Consultați lista celor mai buni 10 jucători din istoria fotbalului

Estatua de Pelé jogadores de futebol.
Cine va fi cel mai bun jucător? Sursa: Freepik.

Au fost mulți fotbaliști grozavi, dar v-ați oprit vreodată să vă imaginați primii 10?

Pentru a vă ajuta în acest sens, Minuto Vip a creat un clasament cu cele mai mari 10 nume din istoria acestui sport.

Pelé și Maradona: o rivalitate de neuitat

Pelé și Maradona au fost una dintre cele mai mari rivalități din fotbal, vezi detaliile de mai jos.

Vino să vezi cine sunt și de ce jucătorul ocupă o astfel de poziție în clasamentul nostru.

Suntem obișnuiți cu jucătorii de astăzi, profitați de ocazie pentru a întâlni câteva legende ale acestui sport care au fost foarte importante dar pe care poate nici nu le cunoașteți.

Care sunt criteriile de evaluare pentru a identifica cel mai bun jucător?

Înțelegeți ce face un atlet un jucător bun. Sursa: Freepik.

În primul rând, pentru a analiza jucătorii, vom stabili criterii, însă, deoarece fotbalul nu are multe criterii obiective, multe opinii pot ajunge să diverge.

Minuto Vip nu va ține cont doar de criterii individuale, precum numărul de goluri, printre altele, dar vom ține cont și de importanța jucătorului pentru fotbal și pentru echipele pe care sportivul le-a apărat.

Deoarece nu există nicio modalitate de a compara un atacant și un portar după criterii individuale, deoarece fiecare îndeplinește o funcție complet diferită.

Acum că înțelegeți cum vor fi evaluați jucătorii, să începem clasamentul nostru.

Cine sunt primii 10 fotbaliști?

Vezi acum cei mai buni jucători. Sursa: Freepik.

Atunci consultați clasamentul nostru al celor mai buni 10 jucători de fotbal din toate timpurile:

Prima piele

Primul loc este una dintre pozițiile de necontestat în clasamentul Minuto Vip, Pelé a fost cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor și va fi foarte greu pentru cineva să schimbe asta.

Pe lângă faptul că Pelé este singurul jucător din toată istoria fotbalului care a câștigat de trei ori Cupa Mondială, Pelé este cel mai bun marcator al tuturor timpurilor.

Cu un total de 1281 de goluri în carieră, regele a atins cel mai înalt nivel al fotbalului mondial, un jucător înaintea timpului său.

Pelé a creat driblinguri și mișcări care sunt folosite și astăzi și, tot ceea ce faci în fotbal astăzi, Pelé a făcut deja, arătând o viziune asupra fotbalului modern cu mult înainte ca teoria să fie creată.

Al doilea Lionel Messi

Lionel Messi s-a aflat de mult timp în fruntea fotbalului mondial și acesta este și unul dintre principalele motive pentru plasarea sa.

Messi, astăzi, este jucătorul cu cele mai multe premii individuale pentru cel mai bun din lume câștigat, a câștigat de șapte ori și probabil va candida pentru al optulea.

În plus, acest geniu al fotbalului a realizat singura ispravă rămasă în carieră, câștigând titlul Cupei Mondiale într-un mod impresionant, ducând echipa Argentinei în vârful lumii, la fel cum un dirijor conduce o orchestră.

al 3-lea Diego Maradona

Locul trei este deja o poziție mult mai discutabilă, totuși, Maradona ne-a ocupat locul trei.

Isprava care l-a condus pe jucător în această poziție a fost performanța sa în timp ce juca pentru echipa națională Argentinei la Cupa Mondială din 1986, unde a câștigat așa-numita cupă mondială a unui singur om.

În acest moment, fundașii și-au apărat zona cu mare violență, dar lui Maradona nu i-a păsat, și i-a înfruntat pe cei mai nemiloși apărători cu curaj și mare pricepere.

al 4-lea Zinedine Zidane

Zidane a fost unul dintre geniile fotbalului modern, cu patru Mingi de Aur FIFA și o Cupă Mondială drept cele mai mari realizări ale sale.

În finala Cupei Mondiale a marcat încă două goluri cu capul, aceasta fiind una dintre cele mai mari performanțe ale sale.

Jucătorul are doar 156 de goluri în carieră, dar punctul său forte nu au fost golurile, ci capacitatea de a influența jocul cu posesia mingii și pasele sale.

Al 5-lea Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo este si el in clasamentul nostru si ocupa pozitia a cincea, acest jucator merita sa fie recunoscut.

Jucătorul a concurat pe scena fotbalului mondial cu Messi în ultimul deceniu și a reușit să câștige 5 Mingi de Aur FIFA.

În plus, este jucătorul care s-a apropiat cel mai mult de palmaresul lui Pelé, având 826 de goluri în carieră.

al 6-lea Beckenbauer

Beckenbauer a revoluționat modul în care ar trebui să joace un fundaș, devenind obiectivul jucătorilor defensivi la acea vreme.

Pe lângă faptul că este un fundaș excelent, a fost unul dintre primii jucători care a demonstrat importanța construirii jocurilor din spate.

A reușit să câștige Cupa Mondială din 1974 și să ridice cupa ca căpitan, acesta fiind cel mai mare titlu al carierei sale

al 7-lea Johan Cruyff

Cruyff a fost un alt jucător care a jucat mai mult fotbal cu capul decât cu picioarele, inovand fotbalul mondial ca jucător și ca antrenor.

Sportivul a prezentat, de asemenea, noțiuni de fotbal înaintea timpului său și a adus o mare contribuție la fundamentele de bază ale fotbalului modern.

A participat la una dintre primele scheme tactice prin explorarea liniilor de offside și a zonelor de marcare.

a 8-a Garrincha

Mulți vorbesc despre Pelé, dar fără Garrincha, poate că regele fotbalului nu ar fi avut trei Cupe Mondiale.

Garrincha a fost unul dintre marii jucători ai timpului său și a fost protagonistul Cupei Mondiale din 1962, în care Pelé a fost accidentat.

Jucătorul și-a asumat întreaga responsabilitate atunci când cel mai bun jucător din echipă nu a fost prezent și a făcut treaba.

Jucătorul a deținut o viteză mare și un dribling incredibil, a câștigat de două ori Cupa Mondială.

9 Di Stefano

Dí Stefano este unul dintre idolii lui Real Madrid și a fost unul dintre cei mai importanți jucători ai Spaniei în anii 1950.

Jucătorul a avut nota incredibilă de 307 goluri marcate în doar 396 de jocuri, de asemenea, are nota de a fi singurul jucător care a marcat în cinci finale ale Ligii Campionilor.

10 Ferenc Puskas

Un alt fenomen fotbalistic, Ferenc Puskas era cunoscut pentru golurile făcute prin construirea unor piese frumoase.

FIFA are chiar și un premiu în cinstea jucătorului, în fiecare an, cel mai frumos gol este acordat cu trofeul Puskas pentru cel mai frumos gol

A atins marca impresionantă de 512 goluri în doar 528, singura gaură din carieră este să nu fi câștigat o Cupă Mondială.

Cu toate acestea, modul în care a condus Ungaria la finala Cupei Mondiale din 1954 trebuie considerat o realizare majoră.

Și aceștia au fost cei mai buni 10 jucători din toate timpurile realizati de Minuto Vip, dacă doriți să verificați conținut ca acesta, consultați mai multe articole de mai jos.

Paulistao live: jocurile de astăzi, cum să vizionezi și

Palmeiras a câștigat ultima competiție, dar anul acesta echipele mari și-au întărit lotul și caută cupa. Vezi marile bătălii pe care cele mai bune echipe.

TRENDING_TOPICS

content

Rezultatele meciului Cupei Mondiale 2022: Ziua a treia

Cupa 2022: Vezi rezultatul jocurilor de Cupă din primele zile și detaliile fiecărei echipe în această primă fază a campionatului.

Continua să citești
content

Messi sau Cristiano Ronaldo: Cine este cel mai bun jucător?

Dezbaterea dintre fani durează de ani de zile: cine este cel mai mare fotbalist? Aflați aici în timp ce îi analizăm pe Messi și Cristiano Ronaldo!

content

Noi aplicații de inteligență artificială – Descoperiți viitorul

Descărcați acum noile aplicații de inteligență artificială și descoperiți cum AI transformă modul în care trăim!

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Începutul lui Neymar Jr. la Santos FC

Vezi cum Neymar Jr. a devenit unul dintre cei mai mari fotbaliști din lume, începând cu cariera sa de tineret la Santos FC.

content

Test IQ: Descoperiți aplicații pentru a vă testa potențialul

Evaluează-ți intelectul și descoperi-ți potențialul cu aplicațiile de testare IQ. Vei fi surprins de rezultat. Descoperă aplicațiile!

content

Marele adversar al Braziliei la Cupa Mondială

Vezi cine va fi marele adversar al Braziliei la Cupa Mondială și vezi ce trebuie să facă echipa noastră pentru a aduce cupa acasă.