Cupa Mondială

Rezultatele Cupei Mondiale 2022

Cupa Mondială din Qatar a început, vezi scorurile și detaliile acestor prime jocuri.

PUBLICITATE

Vezi cum au decurs primele două zile ale Cupei Mondiale

Torcedores em estádio, após presenciarem o resultados dos jogos da Copa
Fani din toate țările la Cupa Mondială 2022.

A început cea mai mare competiție de fotbal de pe planetă, așa că vedeți rezultatele primelor meciuri ale Cupei Mondiale 2022.

Dacă încă nu știi ce echipe se vor înfrunta în aceste zile de început ale fazei grupelor Cupei, consultă articolul nostru și află.

Taça da Copa

Faceți cunoștință cu grupele Cupei Mondiale

Vezi ce grupe de cupă și ce echipe se vor confrunta în această primă fază a competiției!

Meciurile de deschidere au avut loc deja, primii învingători și-au marcat golurile, învinșii și-au regretat deja greșelile.

Așa că vino să vezi cum au fost aceste prime ciocniri.

Rezultatele primei zile ale Cupei Mondiale

Estádio lotado de torcedores
Fani la un meci de Cupa Mondială.

După ceremonia de deschidere, mingea s-a rostogolit și primele stele au intrat pe teren.

Scorul final al jocului a fost:

• Qatar 0 x 2 Ecuador

Vezi mai jos detaliile acestui prim joc al Cupei Mondiale 2022.

qatar vs ecuador

Ecuador și Qatar au jucat jocul de deschidere al Cupei Mondiale, iar echipa sud-americană a luat mai bine pe gazda competiției.

Jocul a început cu presiunea echipei latino, până când la trei minute, după o zdruncinare în apărarea Qatarului, Enner Valencia, căpitanul echipei ecuadoriane, a marcat, însă, primul gol al Cupei a fost în ofsaid.

După câteva minute de superioritate tactică a Ecuadorului, a venit adevăratul prim gol al Cupei.

În minutul 13 al primei reprize, Valencia, după un contraatac, a fost doborâtă de portar în interiorul suprafeței, s-a întors și a deschis scorul.

Al doilea gol vine din nou după un contraatac rapid. Aproape de minutul 31, căpitanul Ecuadorului primește o centrare de la coechipierul său, Preciado, și marchează plasa.

De asemenea, amintindu-și că ar fi putut înscrie un hat trick dacă primul său gol nu a fost respins pentru ofsaid.

Valencia, un jucător din Ecuador, atinge al 37-lea gol pentru echipa sa națională și al 5-lea gol în cupele mondiale. El este golgheterul acestei generații ecuadoriane.

Este important de reținut că Qatarul este una dintre cele mai slabe echipe din această competiție, participând pentru prima dată la o Cupă Mondială, iar acesta este rezultatul așteptat.

Pe de altă parte, chiar și cu înfrângerea, a fost un joc foarte important pentru țara din Orientul Mijlociu.

Anglia vs Iran

Ziua a început cu duelul dintre Anglia și Iran, unde britanicii au ieșit cu o victorie zdrobitoare.

Unul dintre favoriții la titlu a început bine Cupa Mondială.

Mai ales după criticile pe care le-a primit antrenorul Gareth Southgate, după ce a lăsat în afara competiției mari vedete precum Sancho și Henderson.

Cu toate acestea, surprindeți cu această performanță genială a selecției Angliei.

Englezii au venit la joc cu misiunea de a sparge linia defensivă a Iranului, care a intrat în teren cu cinci fundași și patru mijlocași pentru a bloca creația echipei adverse.

Strategia a funcționat până aproape de minutul 35 al primei reprize, când, după o joacă pe aripă, Luke Shaw a centrat în zonă și Bellingham a marcat primul gol al Angliei în Cupă.

Pe măsură ce mașina engleză s-a încălzit, linia de apărare a Iranului a fost ruptă joc după joc.

După primul gol, parcă ceva a spart apărarea iranienilor.

Chiar înainte de finalul primei reprize, Anglia a mai marcat două goluri. Unul cu Saka pe un rest lângă cutie și unul cu Raheem Sterling.

Cu jocul practic garantat, englezii au revenit pentru repriza secundă și au continuat să urce.

Cu un alt gol de la Saka într-o frumoasă mutare individuală.

Spre deosebire de prima repriză, Iranul s-a trezit și a marcat un gol în încercarea de a reacționa cu Mehdi Taremi, dar speranța a fost de scurtă durată.

La scurt timp după mica reacție, britanicii au mai marcat două goluri, unul cu Rashford și altul aproape la final cu Jack Grealish.

Iranul a luat un penalty în timpul opririi, gol marcat tot de Mehdi Taremi. Cu toate acestea, prejudiciul era deja făcut.

Cele două echipe joacă din nou vinerea viitoare, 25.

Senegal vs Olanda

Al doilea meci al zilei a fost un joc grozav, în ciuda victoriei cu 2-0, a fost un meci echilibrat, golurile venind abia la final.

Meciul a început cu ambele echipe urcând, iar Senegalul surprinzând adversarul tactic, punând în valoare posesia mingii și atacând foarte mult din lateral.

În ciuda presiunii din Senegal, Olanda a fost cea care a avut cea mai clară ocazie din prima repriză. După un contraatac, jucătorul olandez, Frankie De Jong a intrat față în față cu portarul, dar a ajuns dezarmat.

Spre deosebire de prima repriză, a doua jumătate a jocului a început foarte încet, cu multe greșeli și oboseală apărând de ambele părți.

Abia la final, în minutul 84, după o centrare a lui De Jong, surprinzându-l pe portarul senegalez, Gakpo a marcat cu o lovitură de cap.

Împachetat de mulțime, portocaliul mecanic înscrie din nou la sfârșitul completărilor.

Astfel s-a încheiat al doilea joc al zilei, marcat de echilibru.

Chiar dacă Senegal a avut un început bun, nu a reușit să câștige.

Țara Galilor vs SUA

Jogadores disputando a bola
Joc extrem de disputat între SUA și Țara Galilor.

Jocul care a marcat revenirea Țării Galilor după 64 de ani deplasare.

Cele două echipe s-au confruntat luni, pe 21, într-un joc cu puține șanse de a marca, dar cu multă emoție.

Cu vedetele Pulisic, care conduce echipa națională a SUA și Garath Bale, care conduce Țara Galilor.

Jocul s-a învârtit în jurul SUA care încearcă să atace și al galeților care se apără. Până în minutul 35, după o mutare rapidă a lui Pulisic, care i-a dat o pasă coechipierului său Weah, care a fost în fața porții și a marcat.

După golul american, Țara Galilor se afla într-o situație incomodă și trebuia să urce.

La finalul jocului, la 81', după câteva minute atacând terenul Statelor Unite, Garath Bale a fost tras și doborât în suprafața de pedeapsă. El însuși lovește și pune capăt unei secete de 64 de ani pentru echipa sa fără goluri la Cupa Mondială.

Și cu această dramă până în ultimele minute se încheie a doua zi de competiție în Qatar.

Este cea mai mare competiție de pe planetă, dacă doriți să vedeți mai mult conținut ca acesta, consultați celelalte articole ale noastre de mai jos.

Accidentări care au schimbat istoria Cupelor Mondiale

Vezi jucătorii cărora le-au ratat echipele naționale în cele mai dificile momente ale Cupei Mondiale.

TRENDING_TOPICS

content

Începutul lui Neymar Jr. la Santos FC

Vezi cum Neymar Jr. a devenit unul dintre cei mai mari fotbaliști din lume, începând cu cariera sa de tineret la Santos FC.

Continua să citești
content

Noul format de Liga Campionilor: înțelegeți schimbările

Vedeți care au fost schimbările în Liga Campionilor și înțelegeți toate consecințele, competiția va rămâne un succes

content

Cunoaște secretele Fluminense

Cunoașteți secretele Fluminense, echipa care a crescut și a cucerit tot mai mult spațiu în fotbalul brazilian.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Bundesliga live: meciurile de astăzi, cum să vizionezi și multe altele!

Bundesliga este una dintre cele mai mari competiții din Germania, vezi în articolul nostru cum funcționează și cum să urmărești meciurile live.

content

Curiozități despre Neymar: știi ce nu știu majoritatea oamenilor despre viața lui

Neymar Junior este unul dintre marii fotbalisti ai ultimului deceniu.Vino sa descoperi 9 fapte despre star.