Cupa Mondială

Rezultatele meciurilor de la Cupa Mondială 2022: ziua 12

Cea de-a 12-a zi a Cupei Mondiale a fost decisivă pentru grupele E și F, iar unele echipe și-au luat rămas bun de la competiție. Vezi care au fost rezultatele meciurilor și cine este încă în disputa.

PUBLICITATE

Vezi rezultatele și detaliile celei de-a 12-a zile a Cupei Mondiale, joi, 12/01:

Torcida alemã na arquibancada.
fani germani. Sursa: Unsplash.

Faza grupelor se apropie de sfârșit, iar cele mai bune echipe își urmăresc deja adversarii knockout.

Dacă ați ratat oricare dintre meciurile din primul tur, consultați articolul nostru de mai jos pentru scoruri și detalii despre meci pentru fiecare zi.

Rezultatele Cupei Mondiale 2022

Cupa Mondială din Qatar a început, vezi scorurile și detaliile acestor prime jocuri.

A fost o zi de definiție în grupele E și F, unde echipe mari au ajuns să iasă din faza următoare.

Germania și Belgia au căzut deja, vezi detaliile acestei Cupe Mondiale pline de întorsături.

• Costa Rica 2 x 4 Germania.

Mai aveam câteva selecții clasificate pentru etapele următoare și altele care vor prinde un avion mai devreme acasă.

Marile echipe ale Germaniei și Belgiei și-au decretat astăzi eliminările, în plus, s-au întâmplat și câteva surprize, și este posibil să fi fost una dintre zilele cu cea mai mare supărare dintre toate Cupele Mondiale.

Echipa națională a Japoniei s-a calificat pe primul loc într-o grupă cu campioanele Germania și Spania.

Marocul a lăsat în urmă finalista și locul trei al ultimei Cupe și a ajuns să-și conducă grupa.

La un moment dat al zilei, Costa Rica învingea chiar Germania cu 2×1 și, cu acest rezultat, a eliminat Germania împreună cu Spania și s-a calificat în faza următoare.

Totuși, visul a fost de scurtă durată, în scurt timp nemții au marcat două goluri, lăsând doar Spania și Japonia să se califice.

Dar iată detaliile complete ale fiecărui joc:

Belgia vs Croația

Prezentare generală:

Belgia trebuia să meargă spre victorie, singurul rezultat care a contat. Geniala „generație belgiană” a avut câteva probleme în primele jocuri, iar acum trebuia să o învingă pe finalista Cupei 2018.

Croația a avut o performanță bună în primele jocuri și a jucat la egalitate.

Prima data

În primul minut de joc, Perisic l-a speriat pe Courtois cu un șut din afara careului, după o mișcare repetă.

Câteva minute mai târziu, Belgia, știind că trebuie să caute rezultatul, a mers pe el, într-o bună sosire a lui Carrasco în zonă și aproape a marcat.

Cea mai bună sosire a Belgiei în această primă etapă a fost pe contraatac, Bruyne i-a dat o pasă lui Mertens pentru a-l înfrunta pe portar, care în bătaie a luat mingea foarte jos și a trimis-o afară.

A doua oară

În a doua etapă, cele două echipe au revenit mult mai ofensive, ceea ce, în consecință, s-a soldat cu mai multe ocazii de gol pentru ambele părți.

Primul dintre ei a fost din Belgia, cu Lukaku cu capul în mâinile portarului, iar al doilea de la Kovacic, care trage un șut frumos plasat, dar Cortouis îl salvează.

Devenind un joc chiar acolo, adică unul atacă și celălalt apără, în piesa următoare rolurile sunt inversate.

Aproape de 60 de minute, jocul a căpătat un aer dramatic, la urma urmei, Croația a început să se apropie și Belgia a încercat să înscrie cu orice preț.

Belgienii, în total, au irosit multe ocazii, dar atacantul Lukaku a ratat două ocazii foarte clare de a marca și a plecat ca răufăcător al eliminării.

Statutul echipelor din grupele lor:

Cu acest rezultat, Croația a ajuns să se califice pe locul 2 în grupă, în spatele Marocului.

Belgia, care s-a clasat pe locul doi în clasamentul celor mai bune echipe FIFA, revine acasă mai devreme.

Canada vs Maroc

Prezentare generală

Marocul, una dintre surprizele acestei Cupe Mondiale, își arată din nou puterea în confruntarea cu selecția deja eliminată a Canadei. Un joc în care, chiar și la egalitate, s-ar califica, dar au căutat victoria de la început.

Americanii, chiar eliminați deja, au vrut să-și arate fotbalul bun!

Prima data

Marocanii și-au accelerat ritmul de la început. Doar după patru minute, portarul canadian, într-o greșeală de pasă, l-a atins din greșeală pe Ziyech, care a lovit pentru acoperire, unde mingea a trecut cu capriciu peste portar și a murit în fundul porții.

Canada a încercat să intre cu o centrare din aripă, dar jucătorul activat nu a reușit să ajungă la minge pentru a trage la poartă.

Câteva minute mai târziu, Ziyech, marcatorul primului gol, face o pasă frumoasă și îl lasă pe coechipierul său En-Nesyri în fața porții să înscrie.

A doua oară

În cea de-a doua etapă, formația marocană a continuat să-și apese ritmul și a ajuns mereu la poarta adversă, însă, de aceste ori nu a reușit să înscrie.

Canada a sosit de câteva ori, de asemenea, ineficient. Golul a venit dintr-o centrare a jucătorului Samuel, care a aruncat mingea în mijlocul suprafeței, a deviat-o de fundașul marocanului și a intrat în poartă, fiind astfel autogol.

Marocul a realizat un clasament incredibil, locul 1, în fața Croației și Belgiei, până la urmă, cu fotbalul pe care l-au prezentat în prima zi, era clar de ce echipa a ajuns la Cupa Mondială.

Canada a fost ultima și fără victorii, dar, în ciuda acestui clasament, echipa a dat dovadă de fotbal bun, totuși, a avut ghinion să cadă în bracket cu selecții atât de puternice.

Japonia vs Spania

O alta dintre marile surprize ale acestei Cupe, Japonia a depasit Spania si s-a calificat pe primul loc, lasand Germania afara.

Spaniolii, care au început prin a marca 7 goluri, au ajuns pe locul doi, ba mai mult, în timpul meciului dintre Costa Rica și Germania, riscau să rămână în afara fazei grupelor.

Prima data

Un joc în care cele două echipe au început foarte ofensiv, la 10 minute de joc ambele echipe au făcut deja primele șuturi pe poartă, însă doar Spania a reușit să fie eficientă.

Într-o centrare, Morata s-a ridicat deasupra tuturor și a marcat golul, deschizând scorul pentru Spania.

A doua oară

Până acum bine, toată lumea se aștepta la dominația Spaniei, până când într-un șut frumos, Doan a trimis mingea în sertar și portarul nu a putut apăra, iar underdogul a egalat.

La două minute după primul gol, într-o deplasare din dreapta, Japonia a schimbat jocul cu Tanaka, preluând conducerea grupei și scoțând Germania.

Golul este bine pus la îndoială, deoarece mingea pare să plece înainte de centrarea care precede poartă. Dar arbitrul a dat un gol, jocul s-a încheiat și Japonia a ajuns în optimile de finală.

Cu acest rezultat, Germania ar trebui să învingă Costa Rica la o diferență de 9 goluri, pentru a depăși Spania și a se putea califica, dar nu a reușit.

Spania, în ciuda pierderii, continuă, dar cu o schimbare de planuri, acum se va confrunta cu Marocul.

Marea Japonie va trebui să se confrunte cu finalista de anul trecut, Croația, dar ei doar au pus în spate doi campioni. Ce vor face în mata mata?

Costa Rica vs Germania

Bola.
Minge de fotbal. Sursa: Unsplash.

Subitul Cupei Mondiale din 2018 aproape că a primit încă unul peste patru ori campioană Germania.

Costaricanii au ratat de puțin timp să trimită Spania și Germania acasă, dar au ajuns să sufere supărarea. Chiar și așa, au făcut un joc bun.

Prima data

Germania a început cu de toate, dominând posesia mingii și având ocazii clare de a înscrie la începutul meciului.

Primul gol a venit în minutul 10, într-o centrare din lateral, Gnabry a marcat pentru nemți și a luat greutatea de pe umerii acestei echipe care trebuia să câștige pentru a se califica.

Asiaticii nu au putut câștiga pentru ca Germania să se califice, așa că atunci când au aflat de golul Spaniei împotriva Japoniei, nemții s-au relaxat și au început să ruleze jocul.

A doua oară

Problema s-a întâmplat la întoarcere, când Japonia a schimbat jocul, iar cu acest rezultat Germania ar trebui să învingă Costa Rica cu un mare golaveraj, iar în acel moment a cântărit factorul psihologic.

Se pare că, simțind că germanii au suferit lovitura, Costa Rica a mers pe ea și a reușit, chiar și pentru o clipă, o întoarcere istorică.

Cu Takeda și Vargas, cei doi scor pe mingi lovite după centre. Cu acest scor, Costa Rica a depășit chiar Spania și ia lăsat pe campionii din 2010 și 2014 în afara fazei următoare.

Momentul a fost de scurtă durată, câteva minute mai târziu, Havertz a egalat, ba chiar a întors jocul, evitând o tragedie.

Germania a mai marcat un gol cu Fullkrug, dar acum ar trebui să marcheze mai mult de 6 goluri pentru a învinge golaverajul Spaniei pentru a se califica.

Costa Rica a fost eliminată, dar a făcut fotbal bun, ciocnindu-se cu echipe grozave și, dacă nu ar fi fost marea piedică inițială împotriva Spaniei, s-ar fi putut califica.

Nemții pleacă cu un rezultat prost, până la urmă, pentru al doilea an la rând, nu au reușit să treacă de faza grupelor.

Accidentări care au schimbat istoria Cupelor Mondiale

Vezi jucătorii cărora le-au ratat echipele naționale în cele mai dificile momente ale Cupei Mondiale.

TRENDING_TOPICS

content

8 fapte despre Cristiano Ronaldo

Vezi unele dintre cele mai bune fapte despre Cristiano Ronaldo și cunoaște-te mai bine pe unul dintre cei mai buni jucători din lume.

Continua să citești
content

Cum să înveți limba engleză folosind telefonul mobil

Descoperiți cum învățarea limbii engleze vă poate transforma viața odată pentru totdeauna. Stăpânește limba și începe-ți călătoria astăzi!

content

Cupa Mondială: vedeți cei mai buni jucători ai Braziliei

Brazilia a avut cei mai buni jucători la Cupele Mondiale, vezi care sunt în top 10 al echipei braziliene și care au fost participările lor.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

optimile Ligii Campionilor: prima manșă

Prima manșă a optimilor de finală a Ligii Campionilor s-a încheiat, iar unele echipe au făcut deja primul pas către sferturi și finală, vezi.

content

Cum să urmărești Europa League în direct?

Consultați toate cele mai bune aplicații pentru a urmări live meciurile Europa League 2022-2023 în acest articol.

content

Sports Trader: Vezi cum să devii unul și să câștigi bani urmărind fotbal

Aflați ce este un comerciant de sport, cum funcționează și începeți să câștigați bani urmărind fotbal chiar acum.