Cupa Mondială

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: ziua a noua

În a noua zi a Cupei Mondiale, s-a definit care echipe din grupele H și G vor face parte din următoarea fază și vor continua în disputa pentru cupă. Vezi cum au iesit scorurile.

PUBLICITATE

Vezi rezultatele și detaliile celei de-a noua zile a Cupei, luni, 28:

Estádio de futebol.
Suporteri pe stadionul de fotbal. Sursa: Pixabay.

Odată cu intrarea unor echipe în optimile de finală, Brazilia s-a alăturat grupului select de echipe clasificate în avans.

Dacă ați ratat o zi de Cupă, nu vă faceți griji, la urma urmei, am pregătit conținut pentru a vă ține la curent cu tot ce s-a întâmplat până acum, în articolul de mai jos.

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a opta zi

A început turul doi, iar disputele pentru locurile vacante devin din ce în ce mai acerbe. Vezi detaliile celei de-a opta zile a Cupei Mondiale!

Luni, grupele „H” și „G” au intrat în acțiune pentru a vedea cine va trece la următoarea fază.

Ziua a fost foarte importantă pentru definirea selecțiilor care vor avansa. Urmărește-ne în continuare și vezi scorurile zilei și detaliile fiecărui joc.

• Portugalia 2 x 0 Uruguay

A noua zi a Cupei Mondiale a mai avut câteva echipe clasificate în avans, iar Portugalia și Brazilia și-au batut numele în optimile de finală.

Pentru Grupa B, Camerun și Serbia au făcut confruntarea celor învinși. Echipa europeană a reușit să rămână în frunte, dar nu a contat pe impulsul camerunean. Meciul s-a încheiat la egalitate, ceea ce a fost rău pentru ambele părți.

Ghana a obținut prima victorie la această Cupă Mondială și a fost pe locul 2 în grupă, totuși, a înfruntat Uruguay în ultima sa rundă, într-o confruntare directă pentru postul vacant.

Coreea de Sud a început bine Cupa Mondială după ce a remizat cu Uruguay. Dacă Ghana ar câștiga, practic ar fi clasificată dar, cu piatra de poticnire, depinde de o victorie împotriva Portugaliei.

Ți-au plăcut aceste jocuri? Apoi, verifică detaliile fiecărui meci de mai jos:

Camerun vs Serbia

Prezentare generală:

Un meci important pentru ambele echipe, ambele echipe fiind înfrânte în primul joc.

Camerunul a fost pe „aproape” împotriva Elveției, în timp ce Serbia nu a putut să-și arate fotbalul împotriva Braziliei. Vezi cum a fost această confruntare pentru disputa pentru locurile vacante din Grupa G.

Prima data

Serbia a folosit schimbul bun de pase pentru a-i implica pe cameruneni și a începe mai bine jocul. Primele două ocazii bune au venit cu Mitrović, în care una a trimis bara, iar cealaltă a ratat un gol care ar fi putut schimba jocul.

Chiar și cu presiunea inițială a sârbilor, care a marcat primul a fost Camerunul care, într-un corner, Castelletto a marcat cu capul.

Încă înainte de finalul primei reprize, Serbia a întors jocul, cu două goluri în timpul opririi, unul cu lovitura de cap a lui Pavlovic, iar celălalt într-un șut frumos al lui Sergej.

A doua oară

Repriza a doua a revenit cu Serbia dominând în continuare jocul și marcând deja goluri.

Într-un frumos schimb de pase în zona Camerunului, Mitrović și-a marcat în sfârșit golul.

Se pare că jocul s-a terminat, însă, antrenorul Camerunului și-a pus numărul 10, Aboubakar, și totul s-a schimbat.

Cu o senzație incredibilă a liniei de ofsaid, jucătorul primește o lansare în minutul 63 și înscrie un gol grozav din acoperire, punându-și echipa din nou în joc.

Câteva minute mai târziu, jucătorul s-a lansat în spatele apărării, unde a reușit să mai primească o pasă lungă. Totuși, de data aceasta, a dat pasa care l-a pus pe Choupo-Moting în fața porții și a egalat.

Statutul echipelor din grupele lor:

Chiar și cu jocul incredibil, rezultatul nu a fost bun pentru niciuna dintre selecții, care au rămas cu un singur punct.

Brazilia s-a calificat și, cu cele două echipe stagnante, Elveția își poate permite să remizeze următorul meci și să se califice în continuare.

Coreea de Sud vs Ghana

Prezentare generală

Ghana a reușit să iasă în frunte și să învingă Portugalia în grupa H. Acum, echipa depinde doar de ea însăși și învingerea Uruguayului îi garantează locul în faza eliminatorie.

Prima data

Ghana a început mai bine decât coreenii și a ajuns încet acolo. Aceștia au reușit să înscrie primul gol în minutul 23 cu lovitura de cap a lui Salisu și în minutul 33 și Kudus a marcat cu capul.

A doua oară

Coreea a revenit mai bine pentru repriza secundă, ajungând cu mult pericol cu mingile ridicate în zonă.

După o primă repriză slabă, prima sosire bună a coreenilor a fost cu Gue-Sung, care a reușit cu capul puternic, dar a fost oprit de portar.

Tricoul 9 al Coreei de Sud a evoluat foarte bine la următoarele licitații, de fapt, a mai apărut de două ori cu capul, marcând ambele goluri pentru a egala meciul.

Dar așa cum are fotbalul, câteva minute mai târziu, Kudos a marcat după o întrerupere de curent a coechipierului său și a încheiat petrecerea pentru sud-coreeni.

Cu acest rezultat, Coreea de Sud se află într-o situație proastă în tabel, depinzând de o victorie asupra Portugaliei pentru a încerca calificarea.

Brazilia vs Elveția

Echipa a intrat în meci cu două absențe importante. Cu Neymar și Danilo afară, antrenorul Tite a trebuit să cheme talentul de pe bancă.

Prima data

Meciul a început lent, ambele echipe ratând multe pase. Totuși, de îndată ce partea dreaptă a Braziliei a fost organizată, piesele au început să iasă.

Șansa principală de gol în prima repriză a fost pentru echipa braziliană, într-o centrare frumoasă de la Rafinha către Vini Jr, dar atacantul a luat prost mingea și a șutat slab spre poartă.

Elvețienii au închis în bloc în apărare și nu prea au apărut în atac.

A doua oară

Repriza secundă a început foarte asemănător, cu echipa braziliană schimbând multe pase și Elveția în apărare. Diferența a fost că elvețienii și-au ridicat mai mult atacanții și au încercat să pună mingea în aer, dar fără succes.

Mutarea golului a fost organizată de trio-ul Real Madrid, într-o superbă triangulație, i-a implicat pe Vini, Rodrygo și Casemiro, unde mijlocașul a fost cel care a trimis-o la plase, într-un șut frumos.

Repere pentru mijlocașul Bruno Guimarães, care a intrat în joc și a crescut mult ofensivitatea echipei braziliene, care a suferit din lipsa lui Neymar.

Odată cu victoria 1 x 0, Brazilia a intrat în optimile de finală și va juca vineri împotriva Camerunului, fără să-și facă griji că va câștiga.

Uruguay vs Portugalia

Bola de futebol em campo.
Jucător cu mingea pe teren. Sursa: Unsplash.

Duelul favoriților din grupa H s-a încheiat cu avansarea Portugaliei, care joacă acum doar împotriva Coreei de Sud, fără obligația de a câștiga meciul.

Prima data

A fost un meci foarte agitat, ambele echipe acționând foarte ofensiv.

Portugalia a reușit să se îmbunătățească în mingile aeriene, dar a petrecut prima repriză fără să poată ataca poarta adversă.

Pe de altă parte, Uruguay a abuzat de mișcările individuale. Mijlocașul Betancour aproape a marcat un gol, după ce a dribling doi fundași, dar a fost oprit de portarul Bravo.

A doua oară

Dominația de la începutul reprizei secunde a aparținut Portugaliei. În minutul 53, Bruno Fernandes a traversat suprafața pentru ca Cristiano Ronaldo să înscrie cu o lovitură de cap, dar numărul 7 nu a ajuns la minge, dar chiar și așa, mingea a intrat într-o greșeală a portarului.

Uruguay a creat puțin, până a intrat Arrascaeta, care a organizat mijlocul terenului și cei din Celeste au ajuns mai mult în poarta adversă, dar fără goluri.

Aproape de final, Gimenez atinge mingea cu mâna, fiind marcat un penalty pentru Portugalia. Bruno Fernandes, marcatorul primului gol, lovește și înscrie din nou.

Cu această înfrângere, Uruguay are o greutate uriașă pe umeri și va trebui să meargă după victoria împotriva Ghanei.

Cupa Mondială 2022: următoarele meciuri ale Braziliei

Brazilia este deja clasificată pentru mata! Vezi în ce zi echipa noastră revine să joace și cine le vor fi adversarii.

TRENDING_TOPICS

content

Messi la Cupa Mondială din 2022

Vezi ce a făcut Messi la Cupa Mondială din 2022 și vezi mai multe detalii despre aparițiile sale în această competiție.

Continua să citești
content

Cum să descărcați aplicații de streaming pentru jocurile NFL?

Transmiteți online jocuri NFL, urmăriți fiecare joc live și bucurați-vă de acțiune oriunde cu cele mai bune aplicații de streaming. Click aici pentru a vedea.

content

Max: vezi cum să urmărești fotbal în direct

Descoperă Max, aplicația care găzduiește Liga Campionilor, aici, verifică detalii despre aplicație și cum să o descarci pentru a viziona meciurile.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a patra zi

Cupa 2022: Consultați rezultatele meciurilor din Cupa din a patra zi și detaliile fiecărei selecții din această primă fază a campionatului.

content

Palmeiras: Vezi toate modalitățile de a urmări această echipă

: Echipa Palmeiras este într-o fază grozavă și va concura în toate competițiile majore în 2023, vezi cum să urmărești meciurile.

content

Aflați cum să urmăriți live meciurile din Liga Campionilor chiar acum!

Vezi aici toate modalitățile de a urmări meciurile din Liga Campionilor în direct, inclusiv gratuit.