Cupa Mondială

Ultima finală a Cupei Mondiale: Franța - Argentina

Cupa Mondială s-a încheiat, iar ultimul joc a intrat în istorie ca unul dintre cele mai bune jocuri din acea competiție.

PUBLICITATE

Argentina a învins Franța într-un joc electrizant, vedeți detaliile:

Bola da última final da Copa do Mundo.
Steaguri Franța x Argentina. Sursa: Adobe Stock.

În ultima finală a Cupei Mondiale, Messi a condus Argentina în finală și a câștigat astfel cupa mult dorită.

Vezi și cele mai bune momente sau jocul complet prin FIFA Plus, consultă articolul nostru de mai jos și cunoaște această aplicație pe care FIFA a creat-o pentru ca tu să urmărești Cupa Mondială.

Aflați unde să urmăriți Cupa Mondială din 2022

Faceți cunoștință cu FIFA Plus, cea mai bună aplicație pentru a urmări Cupa Mondială din 2022

Într-o bătălie purtată până în ultimele minute, Franța și Argentina au disputat unul dintre cele mai frumoase meciuri din toate timpurile.

Vezi cele mai bune momente ale unui meci care va marca pentru totdeauna istoria Cupelor Mondiale.

Bătălia pentru al treilea campionat

Bola da última final da copa do mundo.
Minge de la Cupa Mondială. Sursa: Adobe Stock.

Cele două echipe au câștigat deja de două ori Cupa Mondială, această finală urma să definească cine va fi tri și, prin urmare, s-ar apropia de cele mai bune echipe din lume.

Echipa Albiceleste nu mai câștigase titlul din 1986, însă Franța tocmai câștigase titlul în ediția din 2018.

Toate ultimele patru titluri au fost câștigate de echipe europene:

• Italia – 2006
  • Spania – 2010
  • Germania – 2014
  • Franța – 2018

Cu aceasta, stabilindu-se o superioritate în criteriul fotbalului.

Deci cine ar câștiga acest duel?

Campioana apărătoare ar lua Bicampeonato acasă și va stabili o dominație asupra fotbalului mondial, sau puternica echipă Argentinei ar rupe ciclul titlurilor europene.

Din fericire, Argentina a câștigat și a întors din nou fotbalului sud-american o parte din gloria trecutului.

• Anglia: 1

Argentina a fost la egalitate cu Uruguay și Franța, dar acum s-a izolat, doar în spatele Braziliei, Italiei și Germaniei.

Ultima Cupă a lui Messi și doar un început pentru Mbappe

Jocul a avut mai multe dueluri între atacatori și fundași, totuși, cea mai interesantă confruntare a fost bătălia dintre Messi și Mbappe.

Ambii sunt coechipieri la Paris Saint Germain, dar când vine vorba de Cupa Mondială, este o altă poveste.

Prieteni, prieteni, afaceri deoparte, care au rezumat confruntarea dintre cele două vedete, care au schimbat uşoare provocări în timpul jocului.

Ceea ce a făcut meciul și mai tensionat, pe de o parte, șansa ca unul dintre cei mai mari genii din fotbal să obțină singurul titlu major care îi lipsea, iar pe de altă parte, un minune al fotbalului, care își căuta impresionant al doilea campionat.

Vezi mai jos toate detaliile acestui meci incredibil.

Franța vs Argentina la Cupa Mondială 2022, jocul secolului

Această ultimă finală a Cupei Mondiale din 2022 a fost unul dintre cele mai bune meciuri din ultima vreme, cu șase goluri în total la final.

Jocul a trebuit să treacă la penalty-uri pentru a decide câștigătorul.

Scorul final a fost Argentina 3 (4) x (2) 3 Franța.

Un început albastru și alb

Argentina a început să domine prima repriză, păstrând mereu posesia mingii și atacând Franța prin mijloc.

Unul dintre marile puncte forte ale argentininilor în acea primă etapă a fost Di Maria care a jucat pe revers, adică joacă ca extremă dreaptă, dar în această finală a jucat pe stânga.

Această schimbare a antrenorului Argentinei părea să prindă Franța neprevăzută.

Din moment ce jucătorul era stângaci și juca pe dreapta, așadar, logic, Di Maria ar încerca să ajungă în zonă și să încerce să tragă.

Cu toate acestea, cu această schimbare, jucătorul juca pe stânga, și făcea să plouă cruci în zona Franței.

Prima poticnire franceză

Tocmai jucătorul care a fost dezechilibrat în joc, Di María, face o mișcare frumoasă pe stânga, prefăcându-se că urmează să centreze în zonă și lăsând marcajul în nostalgie.

În încercarea de a relua, Dembele ajunge să-l doboare pe atacator în zonă și judecătorul înscrie un penalty.

Apoi, căpitanul și numărul 10, Messi, s-a dus la penalty și a lovit puternic colțul, fără nicio șansă pentru portar.

Messi nu a vrut să rateze această Cupă Mondială degeaba, pentru că ar fi ultima sa participare.

Scaloneta ia măsuri și invită Franța la tango

Într-un contraatac rapid, Argentina a efectuat un schimb antrenant de pase care a lăsat Franța pierdută în joc.

Totul a început cu o minge pasă către Mac Allister, iar în schimbul rapid de pase care i-a implicat pe Messi și Julian Álvarez, Dí María a fost în fața porții pentru a marca al doilea.

Revoluția Franceză

Antrenorul Franței a făcut câteva schimbări înainte de finalul primei reprize, și încă câteva la începutul celei de-a doua care au avut efect și au ajutat echipa să reacționeze.

Intrarea lui Thuram și Muani, a dat mai multă viteză formației franceze în prima repriză, dar tot nu a fost suficientă pentru reacție.

Cu toate acestea, când Coman și Camavinga au intrat în joc, Franța a recăpătat controlul asupra jocului și a reușit să păstreze mingea mai mult timp.

Meciul, care era pe drum, a avut o întoarcere cu 10 minute până la final, iar ea avea un nume și un prenume, Kylian Mbappe.

Muani reușește să-l depășească bine pe fundaș și este doborât în zonă, iar arbitrul dă penalty, Mpappe lovește și reușește să reducă avantajul. Lăsând 2×1 pe tabela de marcaj.

La scurt timp după penalty, Messi încearcă să-și depășească adversarul și pierde mingea, cu apărarea în dezordine, Argentina a suferit un contraatac mortal.

Thuram s-a îndreptat spre Mbappe pentru a marca un gol grozav din voleu, arătând pentru ce a venit, băiatul a rezolvat oprirea și a lăsat totul la fel pe tabela de marcaj.

Cu egalitatea persistând, jocul a intrat într-o prelungire dramatică.

Messi de aici, Mbappe de acolo

Jocul a continuat cu ambele echipe mergând totul sau nimic, una atacând, iar cealaltă apără, când mingea era pierdută, pozițiile s-au inversat.

Mare merit pentru portari, care, în ciuda golurilor primite, au făcut salvari mari în prelungiri.

Primul gol al prelungirilor a venit abia în repriza secundă, iar Messi a ajuns primul.

Într-o retragere a portarului, Messi a fost atent și a trimis-o în fundul fileului.

După gol, echipa argentiniană a încercat să folosească toate șmecheria pentru a câștiga timp, dar din nou Mbappe a apărut pentru a pune Franța în joc.

Când a încercat să lovească poarta, atacantul a lovit mingea în mâna lui Montiel, formația Argentinei, care se afla în zonă, iar arbitrul a mai marcat un penalty în favoarea Franței.

Și din nou numărul 10 al Franței a lovit și a marcat, ducând totul la penalty-uri.

Ultima linie

Torcida da Argentina.
Fanii Argentinei. Sursa: Adobe Stock.

Și această ultimă finală a Cupei Mondiale nu s-a putut încheia altfel, cu emoție până în ultimul moment.

Mbappe a început să lovească pentru Franța și Messi, pentru Argentina, ambii transformați.

După aceea, Argentina a transformat toate loviturile următoare, dar, spre tristețea francezilor, Coman și Tchouaméni au irosit.

Dându-i astfel visatul titlu de Cupă Mondială lui Messi, care s-a alăturat acum în rândurile celor mai buni, alături de Pelé și Maradona.

Vezi și articolul despre campania lui Messi în această Cupă Mondială 2022 de mai jos.

Messi la Cupa Mondială din 2022

Messi pune Argentina în finala Cupei Mondiale, vezi traiectoria vedetei până în chiar finala competiției.

TRENDING_TOPICS

content

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a șasea zi

A început turul doi al Cupei Mondiale 2022! Vezi care au fost rezultatele meciurilor din a șasea zi și cum au fost scorurile.

Continua să citești
content

Palmeiras și Filipe Luís: Zvon sau adevăr?

Verificați dacă povestea Palmeiras cu Filipe Luís, partea lui Flamengo și cine poate pleca este adevărată.

content

Facebook Dating – Descoperă cum să-l folosești

Descoperă secretul pentru a găsi dragostea adevărată cu Facebook Dating. Conectați-vă cu oameni care vă împărtășesc interesele și pasiunile.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Fluminense: Descoperiți toate aplicațiile pentru a urmări această echipă

Vezi mai multe detalii despre echipa Fluminense, această echipă are mari provocări în față, vezi cum să urmărești meciurile.

content

Lionel Scaloni, faceți cunoștință cu antrenorul Argentinei în 2022

Faceți cunoștință cu antrenorul Argentinei din 2022 și vedeți ce a făcut pentru a câștiga Cupa Mondială din Qatar din 2022.

content

Liga Campionilor: Tot ce trebuie să știi

Obțineți răspuns la toate întrebările despre Liga Campionilor! Vedeți cum funcționează, ce echipe concurează și înțelegeți totul despre acest turneu.