Cupa Mondială

Rezultatele meciurilor de la Cupa Mondială 2022: ziua 13

Selecțiile se califică deja pentru faza eliminatorie. Continuați să citiți și aflați despre detaliile fiecărui joc.

PUBLICITATE

Vezi rezultatele și detaliile celei de-a 13-a zile a Cupei Mondiale, vineri, 12/02:

Torcedores de time de futebol.
Mulțime în tribune. Sursa: Unsplash.

Ultimul meci din faza grupelor a avut loc în această a 13-a zi a Cupei, iar toate echipele care se vor înfrunta în optimile de finală au fost deja definite.

În cazul în care ați ratat vreuna din zilele anterioare ale fazei inițiale, vedeți articolul nostru de mai jos pentru toate detaliile.

Rezultatele Cupei Mondiale 2022

Cupa Mondială din Qatar a început, vezi scorurile și detaliile acestor prime jocuri.

În ziua definirii grupelor G și H, s-au mai întâmplat câteva zebre. Brazilia a suferit o înfrângere dură în fața Camerunului, iar Portugalia a pierdut în fața Coreei de Sud.

Apoi, vezi rezultatele și scorurile fiecăruia dintre jocuri și pe cine vor avea aceste selecții ca adversari în faza eliminatorie.

• Camerun 1 x 0 Brazilia.

Ultima rundă a fazei grupelor a definit odată pentru totdeauna clasamentul optimilor de finală.

Odată cu sfârșitul acestei etape, s-a decretat: niciuna dintre echipe nu a reușit să câștige cele trei jocuri inițiale. Franța și Anglia au avut această șansă, dar au ajuns să nu o obțină, pe lângă Brazilia și Portugalia, care ar fi putut și ele să realizeze această ispravă, însă au pierdut.

Sud-coreenii au ajuns să surprindă pe toată lumea și să învingă Portugalia, iar victoria a ajuns să pună Coreea de Sud pe locul doi.

În consecință, lăsând Uruguay în afara acestei Cupe. Chiar și cu uruguayenii făcând partea lor și câștigând la două goluri distanță, înfrângerea Portugaliei a fost neașteptată.

Cupa zebrelor a continuat, iar Brazilia a avut o înfrângere dură în fața Camerunului, golul survenind la sfârșitul reprizei secunde.

După Uruguay, Elveția a fost singura echipă care a onorat cu favoritism și a câștigat, iar cu asta a câștigat locul doi și tocmai a ratat Brazilia ca lider al grupei G.

Așadar, iată detaliile complete ale fiecărui meci:

Coreea de Sud vs Portugalia

Prezentare generală:

Ziua a început cu multă emoție! Odată cu definirea grupei H, Ghana și Uruguay s-au aflat într-o dispută directă pentru locul doi, mizând pe înfrângerea Coreei de Sud în fața echipei neînvinse portugheze.

Uruguay, câștigând la două goluri diferență, avea să depășească Ghana și să se califice, iar Ghana, câștigând la orice scor sau egal, avea să ia locul, însă nu au contat pe victoria eroică a sud-coreenilor.

Prima data

Portugalia a început cu unii dintre titularii de pe bancă, să se odihnească, dar chiar și așa, au început jocul punând presiune asupra echipei asiatice.

Primul gol a venit devreme, la 5 minute, Dalot a centrat în zonă și Ricardo Horta a deschis scorul.

Pe de altă parte, spre finalul primei reprize, Tigrii Asiatici au început să-și recapete controlul asupra meciului. După o lovitură de colț, mingea a lovit spatele lui CR7 și Young-Gwon a marcat golul și a egalat.

A doua oară

Portugalia a început să urce, iar Coreea, coborând liniile de marcare pentru a se apăra.

La 70 de minute, coreenii au mers pentru tot sau nimic, pentru că scorul de 1×1 ar elimina echipa.

Golul a venit la 46 al reprizei secunde. Vedeta echipei, Son, a reușit să înceapă un contraatac, dându-i o pasă frumoasă coechipierului său Hwang pentru a marca golul de întoarcere.

Statutul echipelor din grupele lor:

Cu această întorsătură care va rămâne în istoria cupelor, Coreea de Sud a reușit să se califice și va juca împotriva Braziliei în optimile de finală.

Ghana vs Uruguay

Prezentare generală

Într-o confruntare directă pentru post vacant, până la urmă, niciuna dintre echipe nu a câștigat, coreenii care au trecut și au ocupat locul 2.

Prima data

Ghana a avut nevoie doar de egalitate pentru a se califica, așa că Uruguay a fost pe primul loc.

Totuși, cea care a avut prima mare ocazie a fost Ghana, cu un penalty în favoarea lor, dar șansa a fost irosită și jocul a continuat.

Jucătorul Arrascaeta a trebuit să părăsească banca pentru a-și ajuta echipa să înscrie goluri. Fiind singurul jucător care a marcat pentru Uruguay în acea Cupă.

Marcând primul gol după o lovitură, numărul 10 a ajuns să ia cu capul recul și să deschidă scorul. Al doilea a venit dintr-o lovitură de cap a lui Darwin Núñez, unde atacantul a atins doar poarta.

A doua oară

Etapa a doua a fost plină de emoții, în care o echipă se lupta pentru egalitate, iar cealaltă încerca să mărească cât mai mult golaverajul.

Ghana a avut multe ocazii de a reduce diferența, dar portarul naționalei Uruguayului a făcut mai multe salvari spectaculoase care au garantat zero pe tabela de marcaj.

Aproape la finalul primei reprize, Coreea de Sud a dat peste cap jocul, punând toată presiunea asupra Uruguayului, care avea nevoie să marcheze un alt gol pentru a-i depăși pe coreeni și a se califica.

Portarul din Ghana, chiar și cu toată ofensiva uruguayenă, s-a asigurat că adversarul său nu a avansat.

Uruguay a fost la doar un gol distanță de calificare, având o echipă cu mare talent, care va trebui să aștepte încă patru ani pentru a-și demonstra potențialul.

Ghana a ratat din nou pe scurt clasamentul. Cupa Mondială nu dă prea multe șanse, iar acum aceste două mari echipe pleacă înaintea calificărilor.

Serbia vs Elveția

Într-un joc foarte important pentru definiția grupei G, unde locul doi era deschis, Elveția își arată forța și învinge Serbia în supărare.

Prima data

Jocul a fost bine echilibrat, cu șanse bune pentru ambele părți, dar elvețienii au început mai bine.

La 20 de minute, după o centrare, Shaqiri dă colțul și deschide scorul.

La scurt timp, Mitrovic nu a lăsat-o ieftină, iar într-un contraatac a primit o minge bună înaltă și a egalat cu capul.

Câteva minute mai târziu, Vlahovic, când apărarea elvețiană a avut un eșec, a profitat de ocazie pentru a întoarce jocul.

Dar aceasta este Cupa Mondială, așa că Elveția a alergat după daune de data aceasta. Embolo reușește să facă totul la fel din nou.

A doua oară

Elvețienii l-au ascultat bine pe antrenor la pauză și la scurt timp după retur au marcat golul victoriei.

Odată cu finalul reprizei secunde, unii jucători au ajuns să devină ciudați și aproape s-a terminat în confuzie.

Elveția s-a calificat pe locul doi în grupă și a depășit cu greu Brazilia, care s-a împiedicat de Camerun.

Serbia a pierdut jocul care ar putea obține locul vacant, așa că se întoarce acasă mai devreme.

Brazilia vs Camerun

Torcedores de um time de futebol.
Fani care urmăresc un meci de fotbal. Sursa: Unsplash.

Cu cele două victorii din primele jocuri, Brazilia era deja clasificată, și a ales să joace cu echipa de rezervă pentru a salva jucătorii, dar a ajuns să le pună în cale.

Camerunul căuta victoria, dar nu mai depindea de ei să se califice, până la urmă aveau nevoie de Elveția să piardă sau să egaleze.

Prima data

Cu puțină interacțiune între jucătorii care jucau, Brazilia a încercat să se bazeze pe jocuri individuale. Cele mai mari șanse au fost create de Martinelli și Antony.

Dar cine a avut cele mai bune ocazii, a fost Camerun, care a amenințat pentru prima dată poarta braziliană în această Cupă Mondială.

Într-un șut puternic al lui Mbeumo, Ederson a trebuit să facă o salvare dificilă pentru a evita primul gol al Camerunului.

Aflați unde să urmăriți Cupa Mondială din 2022

Faceți cunoștință cu FIFA Plus, cea mai bună aplicație pentru a urmări Cupa Mondială din 2022.

TRENDING_TOPICS

content

Onefootball: vezi cum să urmărești fotbal în direct

Vezi aici cum poți descărca Onefootball și începe să te bucuri de toate beneficiile pe care ți le aduce această aplicație.

Continua să citești
content

Top 5 cele mai bune aplicații pentru a vă curăța telefonul:

Descoperiți cele mai bune aplicații pentru a vă curăța telefonul și bucurați-vă de un dispozitiv mai rapid, mai eficient și fără accidente.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Croația în a 2-a semifinală consecutivă de Cupă

Selecția Croației ajunge la a doua semifinală la rând, vezi ce este atât de special la această selecție.

content

Cum să înveți limba engleză folosind telefonul mobil

Descoperiți cum învățarea limbii engleze vă poate transforma viața odată pentru totdeauna. Stăpânește limba și începe-ți călătoria astăzi!

content

Liga Campionilor: Tot ce trebuie să știi

Obțineți răspuns la toate întrebările despre Liga Campionilor! Vedeți cum funcționează, ce echipe concurează și înțelegeți totul despre acest turneu.