Cupa Mondială

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a șaptea zi

A început turul doi, iar competiția pentru locuri devine din ce în ce mai acerbă. Vezi detaliile celei de-a șaptea zile a Cupei Mondiale.

PUBLICITATE

Vezi cum a decurs a șaptea zi a Cupei Mondiale, sâmbătă, 26:

Bola de futebol ao gol.
Minge de fotbal. Sursa: Pixabay

Ziua a șaptea a Mondialului a fost o zi decisivă pentru mai multe echipe, unele garantându-și locul în faza următoare, iar altele luptând să rămână în viață în competiție.

Odată cu sfârșitul fazei grupelor, nu uitați să vedeți ce s-a întâmplat în primele zile ale Cupei Mondiale. Accesați articolul de mai jos!

Rezultatele Cupei Mondiale 2022

Cupa Mondială din Qatar a început, vezi scorurile și detaliile acestor prime jocuri.

Iar a șaptea zi a fost despre definiții în grupele C și D, Franța calificându-se mai devreme, iar Argentina obținând prima victorie la Cupa Mondială.

În plus, a existat o confruntare între „underdogs”. Tunisia și Australia s-au înfruntat pentru a vedea cine va ajunge pe locul doi.

Rezultatele celei de-a șaptea zile a Cupei Mondiale

Bola de futebol e jogador.
Jucător cu minge de fotbal. Sursa: Pixabay

Vezi toate rezultatele din a șaptea zi a Cupei Mondiale:

•  7am – Tunisia 0 x 1 Australia.
  •  10:00 – Polonia 2 x 0 Arabia Saudită.
  • 13.00 – Franța 2 x 1 Danemarca.
  • 16:00 – Mexic 0 x 2 Argentina.

Franța, chiar și cu toate absențele, are o Cupă Mondială impresionantă! Mbappé își asumă responsabilitatea și garantează o clasificare timpurie.

În plus, unul dintre cei mai mari atacanți centru din lume, Lewandowski a marcat primul său gol într-o Cupă Mondială și și-a ajutat echipa să câștige.

Argentina își revine din înfrângerea de debut, iar Messi strălucește în fața posibilității ca echipa sa să fie eliminată devreme.

Echipa australiei obține o victorie în fața Tunisiei, ocupă locul 2 în grupă și continuă cu șanse mari de calificare.

Apoi, vedeți rezultatele meciurilor de la Cupa Mondială din a șaptea zi și multe altele:

Tunisia x Australia

Odată cu victoria asupra Tunisiei, Australia ajunge la trei puncte și este doar în spatele Franței, cu șanse mari de calificare.

Tunisia, în acest moment, depinde de diferite combinații de rezultate pentru a rămâne în viață în competiție.

Așadar, să ne uităm la detaliile primului meci din ziua a șaptea a Cupei Mondiale.

Meciul a început cu Tunisia jucând mai profund, în timp ce Australia a mers înainte folosind mingi aeriene ca armă principală.

Tunisienii primesc însă un gol pe contraatac la scurt timp după ce au luat inițiativa de a merge înainte.

La 22 în prima repriză, la o centrare făcută de Goodwin, Duke a îndreptat mingea cu capul spre poartă.

La finalul primei reprize, Tunisia a avut o mare oportunitate de a egala. După o aruncare de la margine, șutul lui Drager a amenințat poarta adversă, dar a fost blocat de fundaș.

În a doua jumătate rolurile s-au inversat. Odată cu schimbările tactice ale țării africane, echipa a devenit mai ofensivă, în timp ce australienii s-au apropiat pentru a păstra rezultatul.

Chiar și așa, Tunisia a reușit doar ocazii bune la finalul jocului, dar nu a reușit să înscrie.

Acum echipa se află într-o poziție foarte dificilă în tabel și nu depinde doar de ea însăși pentru a avansa.

Polonia vs Arabia Saudită

Un joc foarte important pentru definirea echipelor grupei, unde Arabia Saudită, după ce a învins Argentina, a fost pe primul loc și, dacă ar învinge Polonia, s-ar califica.

Polonia, în schimb, venea de la egalitate, așa că câștigarea era esențială pentru a continua cu șanse bune.

Arabia Saudită a început mai bine jocul, realizând o bună construcție ofensivă și, după 12 minute, aproape că a marcat un gol cu Kanno. Totuși, unul dintre protagoniști, Szczesny, portarul Poloniei, și-a salvat echipa.

După aceea, polonezii au dominat jocul. După o aruncare bună, Zielinski reușește să bată marcajul și să deschidă scorul.

Dar înainte de a se termina prima repriză, Al-Shehri ajunge să sufere un penalty, dar din nou apare Szczesny și salvează, menținându-și echipa în avantaj.

Saudiții au ajuns încă o dată foarte bine înainte de finalul jocului și, cu un frumos schimb de pase, jucătorul Buraikan a ieșit în fața porții și a șutat pe lângă poartă.

În cele din urmă, după o greșeală în apărarea Arabiei Saudite, Lewandowski a profitat de greșeală și a trimis-o în poartă. Este prima dată când atacantul centru marchează într-o Cupă Mondială.

Cu șansa de a se califica irosită de țara arabă, Polonia a profitat și a revenit pe o poziție confortabilă în tabel.

Franta x Danemarca

În acest joc, echipa Franței a reușit să-și asigure în avans primul loc în faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

Totuși, nu a fost atât de ușor, până la urmă jocul a fost foarte competitiv, unde golurile au venit abia la finalul meciului.

Franța a început jocul creând mai multe. La 20 de minute din prima repriză, Rabiot a reușit cu capul o minge din apropiere, dar o salvare excelentă l-a împiedicat pe Schmeichel să înscrie.

Ca răspuns, înainte de finalul primei reprize, Danemarca a venit cu totul pentru a înscrie, dar atacantul Cornélios a trimis-o și a menținut scorul la 0-0.

Primul gol a venit doar la 60. Mbappé, într-o echipă cu Theo Hernandez în stânga, a reușit să înscrie și să deschidă scorul pentru actualul Campion.

Franța a fost înainte pentru scurt timp. Imediat după gol, într-o centrare, danezul Christesen a dat mingea cu capul pentru a lăsa totul egal pe tabela de marcaj.

Din fericire, Le Bleus are un jucător de excepție la numărul 10. Aproape la finalul jocului, Griezmann centrează în careu și Mbappe înscrie, garantând clasarea timpurie.

Mexic x Argentina

Jogadores de futebol em campo.
Jucători pe teren. Sursa: Pixabay.

Un meci foarte important pentru Argentina, dacă pierdea sau egalează, dubla campioană a Cupei Mondiale risca serios să fie lăsată în afara fazei următoare.

Mexic căuta un egal, cu o echipă cu o putere tactică mai mică, iar obținerea unui punct împotriva lui los hermanos ar fi deja de mare importanță.

Argentina a jucat însă cu tot ce avea, mai ales cu cel care poartă numărul 10 pe spate, Lionel Messi, căruia îi pasă doar de un singur titlu, trofeul Cupei Mondiale.

Chiar și cu victoria Argentinei, Mexic a fost cel care a început mai bine jocul și a avut cea mai mare șansă de gol în prima repriză.

Cu o lovitură liberă aproape de zonă, au trimis mingea în corner, dar portarul argentinian, într-o mare salvare, a evitat golul.

Argentina a început să se relaxeze abia în repriza secundă, când în minutul 62, Messi a primit o minge în fața porții mexicane și a lansat o bombă în colțul din stânga portarului, punând Argentina în avantaj.

Și la scurt timp a făcut-o din nou, cu o pasă frumoasă către Correa, care l-a tăiat pe fundașul Mexicului și a șutat în careu, lăsând Argentina cu 2-0 în avantaj.

Cu acest scor jocul s-a încheiat, iar Argentina depinde doar de el pentru a se califica împotriva Poloniei în meciul următor.

Dacă nu ați putut viziona meciurile de mai sus pentru că nu știați unde să le urmăriți, consultați articolul nostru și descoperă cele mai bune site-uri web și aplicații pentru a viziona Cupa Mondială online.

Unde să urmărești meciurile de la Cupa Mondială

Descoperiți cele mai bune site-uri web și aplicații pentru a urmări Cupa Mondială din Qatar și pentru a nu rata niciun meci.

TRENDING_TOPICS

content

Vezi cele mai recente știri despre echipa São Paulo

Fiți la curent cu ultimele știri de la echipa São Paulo aici! Vezi tot ce se întâmplă cu jucătorii tăi pentru sezonul viitor.

Continua să citești
content

Aflați greșelile pe care Brazilia trebuie să le evite la Cupa Mondială

Cunoașteți greșelile pe care Brazilia trebuie să le evite în cupă și verificați lista de echipe ale echipei braziliene pentru competiția din Qatar.

content

Cum să urmărești jocul lui Bragantino: verifică aplicațiile!

Pentru a urmări orice joc Bragantino, vă vom arăta cele mai bune aplicații pentru a urmări meciurile live.