Cupa Mondială

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a șasea zi

Odată cu începerea turului doi, unele echipe încearcă să-și anticipeze clasamentul. Vezi cum au ieșit scorurile celei de-a șasea zile a Cupei Mondiale 2022.

PUBLICITATE

Vezi cum a decurs a șasea zi a Cupei Mondiale, vineri 25:

Estádio de futebol.
Jucători și fani pe un stadion de fotbal. Sursa: Pixabay.

Ziua a șasea a Cupei a marcat startul meciurilor din turul doi, adică echipele din fiecare grupă au jucat al doilea meci și se puteau califica acum în avans.

Dacă ai ratat jocurile din prima rundă, nu-ți face griji, am pregătit conținut pentru tine. Accesați articolul nostru de mai jos și vedeți în detaliu ce s-a întâmplat în fiecare zi a Cupei.

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a cincea zi

Cupa Mondială din Qatar a început! Verificați scorul și detaliile jocurilor care au avut loc în a cincea zi a competiției.

Vinerea aceasta a fost ziua selecțiilor grupelor A și B, unde Olanda și Ecuador s-au disputat conducerea, iar Anglia a încercat să se califice în avans.

În plus, Qatar și Țara Galilor, în încercarea de a-și îmbunătăți clasamentul, au ajuns într-o situație și mai proastă. Așa că continuă să citești și fii la curent cu tot ce s-a întâmplat pe teren.

Rezultatele meciurilor din ziua a șasea a Cupei Mondiale

Dois jogadores com bola de futebol.
Jucători care luptă pentru minge. Sursa: Pixabay.

Vezi toate rezultatele celei de-a șasea zile a Cupei Mondiale:

•  7:00 – Țara Galilor 0 v 2 Iran – Grupa B
  •  10:00 – Qatar 1 x 3 Senegal – Grupa A
  • 13.00 – Olanda 1 x 1 Ecuador – Grupa A
  • 16:00 – Anglia 0 x 0 Statele Unite – Grupa B

Țara Galilor a ajuns într-o situație dificilă la masă, când a remizat primul joc, iar acum a pierdut în fața Iranului.

Selecția depinde foarte mult de o combinație de rezultate pentru a se califica, în timp ce Iranul respiră în competiție și merge pentru totul sau nimic împotriva Statelor Unite.

În grupa A a apărut o situație similară cu Țara Galilor. Qatarul avea nevoie de o victorie împotriva Senegalului pentru a nu fi atât de rău în tabel, însă cine s-a descurcat mai bine au fost senegalezii, care acum trebuie să învingă Ecuadorul pentru a căuta un loc în faza următoare.

În Olanda vs Ecuador, echilibrul a domnit. Cele două echipe au avut șanse de calificare în avans, cu toate acestea, ambele sunt încurcate și anunturile vor apărea abia în tururile următoare.

Așadar, vezi în detaliu rezultatele meciurilor din Cupa din a șasea zi:

Țara Galilor v Iran

Cele două echipe au jucat unul dintre cele mai disputate meciuri de până acum, a fost un joc pentru supraviețuire în Cupă.

Țara Galilor a venit dintr-o egalitate cu Statele Unite și a fost favorită la câștigarea meciului.

Iranul, pe de altă parte, a pierdut primul joc în fața americanilor și a avut nevoie de un joc pentru a se răscumpăra, și a făcut-o. Pierderea sau egalarea împotriva Țării Galilor ar însemna asumarea celei mai proaste poziții din grupă, dar victoria și ușurarea au venit pentru irakieni.

În joc, galezii au început să atace, cu Williams, dar lovitura a trecut pe lângă bară.

Câteva minute mai târziu, cu cea mai clară șansă a jocului pentru Țara Galilor, după o centrare, Moore a reușit să devieze spre poartă, aproape în gol cu portarul, dar fundașul iranian a reușit să prindă șutul.

În continuare, cele mai mari șanse au fost pentru Iran, care a avut chiar și un gol în ofsaid. Cu toate acestea, jocul a început să devină mai sincer în repriza a doua.

În minutul 51, Iranul a lovit bara de două ori la rând, ba chiar a avut o lovitură de cap foarte periculoasă salvată de portarul Țării Galilor.

Golurile au ieșit abia după ce portarul galez a fost expulzat, după ce a încercat să lovească o minge care se îndrepta spre zona sa, dar a ajuns să lovească adversarul, la 85.

Într-o mișcare rapidă, Iranul a reușit să înscrie primul gol la 98 și al doilea la 100 de minute, deja trecut de timpul adăugat.

Și cu un final surprinzător, Iranul respiră în competiție.

Qatar vs Senegal

În această dispută pentru grupa A, Senegal și-a luat greutatea de a nu fi luat jocul de debut și a obținut în sfârșit victoria. Pe de altă parte, Qatarul este deja eliminat.

Selecția țării gazdă a încercat chiar să rețină avântul senegalezilor, care au atacat tot timpul pe parcursul jocului, dar la finalul primei reprize au primit golul.

O greșeală a fundașului, iar numărul 9 Boulaye Dia a fost primul care a marcat. Apoi, la începutul reprizei secunde, Diédhiou a marcat al doilea.

Cu al doilea gol primit, Qatar pare să reacționeze. După mai multe mișcări ofensive și apărări grozave ale portarului advers, Muntari a reușit în sfârșit să înscrie primul gol pentru Qatari în această Cupă Mondială.

Bucuria a fost însă de scurtă durată și Dieng a marcat ultimul gol, punând capăt speranțelor revenirii.

Olanda vs Ecuador

Un joc care a meritat conducerea grupei și o posibilă clasare timpurie, însă, cele două echipe au fost la 1 x 1 și lasă totul de definit în ultimele runde.

Olanda începe jocul punctând foarte devreme, în minutul cinci. Într-o greșeală a apărării, Gakpo lovește puternic și deschide scorul.

Cu toate acestea, Ecuadorul nu a părut să simtă lovitura și, după golul primit, s-a dus la el cu toate armele.

Minutele următoare au fost marcate de mai multe ocazii de gol ale echipei ecuadoriane.

Care, apropo, a marcat chiar și în prima repriză, dar a fost un jucător în poziție de ofsaid care nu a participat direct la mutare. Oferta a generat multe controverse, dar oricum obiectivul a fost anulat.

În plus, majoritatea jocurilor au fost influențate direct de Enner Valencia, golgheterul echipei, care a egalat chiar la întoarcerea în repriza secundă.

Cu asta, în total, jucătorul adaugă 6 goluri în 5 meciuri de Cupă Mondială și este în fața unor jucători precum Mbappé: cinci goluri în opt jocuri, Romário: cinci goluri în opt jocuri și Garrincha: cinci goluri în 12 jocuri.

Anglia vs Statele Unite

Bola de futebol em campo.
Minge pe teren de fotbal. Sursa: Pixabay.

Meciul echipei Angliei a fost unul dintre cele mai așteptate ale zilei, când echipa a învins Iranul în debut.

Cu toate acestea, echipa a găsit o echipă mult mai organizată tactic, iar căile către goluri găsite atât de ușor împotriva Iranului nu au fost găsite împotriva americanilor.

Meciul a fost destul de sincer, ambele părți s-au expus și au atacat foarte mult.

Principalele mișcări ale Angliei au venit cu fundașii lor care au găsit centre bune în zonă, iar cea mai bună sosire a lor a fost o centrare a lui Shaw, pe care Saka a trimis-o pe lângă poartă.

Cu un mod similar de joc, Statele Unite au venit foarte mult și din flancuri, iar șansa lor principală a fost cu vedeta echipei, Pulisic, care a trimis transversala.

Deci, ți-a plăcut a șasea zi a Cupei Mondiale? Pentru a rămâne la curent cu partea mai tehnică, verifică mai jos care sunt cei mai buni tehnicieni care vor comanda principalele echipe din această Cupă:

Antrenori de top ai Cupei Mondiale 2022

În căutarea Cupei, consultați antrenorii principalelor echipe.

TRENDING_TOPICS

content

Vezi toate detaliile sferturilor de finală Pauliste

Urmărește aici ce echipe s-au calificat în sferturile de finală Paulista 2023 și vezi chiar cum și unde să urmărești meciurile live.

Continua să citești
content

Football Sieves: Vezi cum să intri în această lume

Calea către profesionalism pe teren! Învață cum să ieși în evidență și să găsești oportunități valoroase în competițiile de fotbal.

content

Angajarea echipelor braziliene pentru 2023

Vedeți semnările echipelor braziliene pentru 2023, care au sosit pentru a consolida echipele pentru Brasileirão.

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Aplicația de construire a arborelui genealogic: Descoperiți cele mai bune 4 aplicații

Descoperiți-vă rădăcinile: descărcați acum, începeți să vă explorați originile cu aplicația arborelui genealogic și deblocați secretele trecutului dvs.

content

Cum să urmărești Cupa Mondială a Cluburilor?

Descoperă cea mai bună aplicație pentru a urmări Cupa Mondială a Cluburilor, unde Flamengo va încerca să ducă cupa acasă.

content

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a opta zi

Căutați rezultatele meciului din ziua a opta? Vezi aici cum s-au descurcat echipele care au căutat cupa.