Cupa Mondială

Rezultatele Cupei Mondiale 2022: a cincea zi

Cupa Mondială din Qatar a început! Verificați scorul și detaliile jocurilor care au avut loc în a cincea zi a competiției.

PUBLICITATE

Vezi cum a decurs a cincea zi a Cupei Mondiale, joi, 24:

Resultados dos jogos da Copa quinto dia em busca da taça.
Cupa Mondială 2022. Sursa: Unsplash.

Astăzi a fost ziua Cupei Mondiale cu Brazilia pe teren, cu Serbia, într-un meci foarte greu.

Dacă nu știi unde să urmărești jocurile acestei competiții, consultă articolul nostru și descoperă cele mai bune site-uri și aplicații pentru a nu rata nimic.

Descoperiți cele mai bune aplicații pentru a viziona fotbal

Descoperiți cele mai bune aplicații pentru a viziona fotbal online, oriunde v-ați afla.

Echipa braziliană a debutat cu victorie, iar cu una dintre cele mai mari îndoieli a răspuns: 9 al selecției era definit, și deja arată pentru ce a venit.

Pe lângă Brazilia, în competiție au debutat și echipe mari, precum Portugalia și Uruguay.

Rezultatele meciurilor din a cincea zi a Cupei Mondiale

Taça da Copa do Mundo de 2022.
Cupa Mondială 2022 pe teren. Sursa: Unsplash.

Vezi toate rezultatele celei de-a cincea zile a Cupei Mondiale:

•  7:00 Elveția 1-0 Camerun
  •  10:00 Uruguay 0 x 0 Coreea de Sud
  • 13:00 Portugalia 3 x 2 Ghana
  • 16:00 Brazilia 2 x 0 Serbia

În a cincea zi de competiție s-a încheiat primul tur al Cupei Mondiale. În această etapă, unele grupuri sunt deja bine definite, în timp ce altele sunt încă complet deschise.

Primul meci al zilei a fost Camerun vs Elveția, într-un meci strâns, cu șanse bune de gol pentru ambele părți, dar cu victorie pentru elvețieni, principalii concurenți ai Braziliei în această fază a grupelor.

Brazilia a debutat împotriva Serbiei, iar echipa a avut o performanță grozavă, în principal pentru tricoul cu numărul 9, care a fost o problemă în selecția din ultimele cupe. În asta, Richarlison a făcut un punct de a debuta cu două goluri.

Între Portugalia și Ghana, jocul cu cele mai multe goluri în ziua respectivă, a fost doborât un record. Cristiano Ronaldo a devenit singurul jucător care a marcat goluri în 5 Cupe Mondiale.

Spre deosebire de celelalte meciuri, între Uruguay și Coreea de Sud nu au fost goluri. Rezultat bun pentru coreeni, care au reușit să plece cu un punct, jucând chiar împotriva unei selecții pline de vedete.

Vezi mai jos detaliile fiecărui meci și tot ce s-a întâmplat în a cincea zi a Cupei Mondiale.

Elveția vs Camerun

Primul meci al zilei a început cu adversarii Braziliei din acea faza a grupelor.

Camerunul a început bine jocul, reușind să înscrie primele ocazii ale meciului prin pase bune în adâncime.

În prima repriză, Camerunul a atacat practic. Aici, de menționat prestația excelentă a lui Sommer, portarul elvețian, care a fost responsabil în principal de menținerea scorului de 0-0 pe tabela de marcaj.

În primul atac al camerunenilor, Hongla a făcut o pasă lungă bună pentru a-l lăsa pe Koulou cu faţa la poartă, dar şutul a fost în mâinile portarului.

Primul atac efectiv al Elveției a venit la sfârșitul primei reprize și, cu un corner, Akanji a ajuns să treacă mai sus decât toți ceilalți, dar a reușit cu capul pe lângă poartă.

Pentru a doua repriză, Elveția a venit mai ofensivă. În minutul 3, Shaqiri a făcut un joc pe flanc, care a centrat în zonă, unde a marcat Embolo.

Un fapt interesant este că Embolo s-a născut în Camerun, cu toate acestea, a fost naturalizat elvețian, adică practic scopul unui camerunez, împotriva țării sale de origine. Este prima dată când se întâmplă asta într-o Cupă Mondială.

După golul primit, Camerunul a pierdut mult din ritmul de joc, iar cele mai multe șanse mari au fost de la adversarul său. Norocul lui a fost că Onana, portarul, a avut o zi foarte inspirată și și-a împiedicat echipa să încaseze mai multe goluri.

Uruguay vs Coreea de Sud

În debutul uneia dintre cele mai așteptate selecții ale acestei Cupe Mondiale, Uruguay vine cu jucători mari precum Darwin Núñez, Valverde, Cavani și multe alte vedete, în timp ce Coreea îl are ca vedetă principală pe Son Heung-min.

Fiul, care a început jocul cu o mască pentru a se proteja de accidentare, a ajuns să genereze mai multe meme pe rețelele de socializare, dar pe teren, jucătorul a ieșit în gol.

Favoriti au fost latinii, care au început deja jocul prin presare.

Principalele șanse ale Uruguayului au venit târziu și au venit din șuturi de la distanță. Prima șansă a venit în minutul 18, când Valverde a stăpânit o pasă din spate și a trimis-o peste portar.

Cea mai clară șansă pentru uruguayeni a fost oferta lui Suárez, la 21 din prima repriză. Coechipierul său ancorează mingea foarte aproape de zona mică, dar când încearcă să termine atacantul ratează mingea.

Jocul a fost urmat de mai multe atacuri din Uruguay, însă, fără nicio finalizare eficientă, au reușit totuși să trimită două mingi pe bară.

Coreea a avut cea mai bună ocazie de a marca în minutul 33, cu o minge centrată jos în zonă, dar atacantul a lovit pe lângă poartă, ratând șansa de a sări în fața scorului.

Totuși, egalitatea pentru coreeni a servit, iar gustul amar a fost cu Uruguay, care a avut totul pentru a câștiga jocul.

Portugalia vs Ghana

Un joc în care golurile au început să iasă abia la final, dar ultimele minute au fost electrizante.

Niciuna dintre echipe nu a vrut să cedeze, dar portughezii au ieșit învingători cu generația lor de noi talente condusă de nimeni altul decât Cristiano Ronaldo.

I-a luat doar un meci pentru a doborî încă un record: singurul jucător care a marcat goluri în cinci Cupe Mondiale diferite.

Primul gol a venit cu el, CR7, care într-o singură mișcare își părăsește strategic corpul pentru a suferi un fault, unde fundașul advers, fără răutate, comite penalty-ul. Cristiano Ronaldo lovește și înscrie unul pentru Portugalia.

Dar Ghana nu a lăsat-o ieftină și, câteva minute mai târziu, cu o centrare, mingea a fost lăsată și Kudus a egalat.

Până la urmă, cele două echipe au trecut complet pe atac și au început să iasă mai multe goluri.

João Felix pune din nou Portugalia în frunte și Rafael Leão lărgește părăsind jocul 3×1.

Aproape de final, Bukari a redus în continuare în Ghana și a sărbătorit ca Cristiano Ronaldo, dar asta a fost tot, iar jocul s-a încheiat în 3×2.

Brazilia vs Serbia

Bandeiras do Brasil.
Steaguri ale Braziliei. Font Pixabay.

Cel mai așteptat joc al zilei, debutul mult așteptat al echipei braziliene împotriva solidei Serbii și a selecției sale de giganți.

Echipa braziliană a jucat un joc atât de antrenant, încât atacul adversarului nu a ajuns nici măcar pe terenul defensiv al Braziliei.

Jocul a început puțin închis, unde Serbia a marcat mare cu o linie de cinci, iar Brazilia a amenințat cu Raphinha, însă, în prima repriză nu au fost goluri.

După nervozitatea debutului, și cu echipa braziliană slăbită, era o chestiune de timp până să înceapă să iasă golurile.

După mai multe mutări în care Brazilia aproape că a marcat cu Neymar, Vini JR, și mai ales cu Raphinha, Richarlison a fost cel care a strălucit cu adevărat.

Numărul nouă a marcat cele două goluri ale jocului. Unul a fost restul unui șut al lui Vinicius, al doilea a fost un gol de îndemânare pură.

După ce Vini a centrat la jumătatea suprafeței, Richarlison a dominat mingea aruncând-o sus, a dat-o din voleu în timp ce se întoarce și a marcat ceea ce poate fi cel mai frumos gol al Cupei.

După aceea, a fost doar Brazilia. Mingea a lovit stâlpul, capricios, într-un șut al lui Casemiro, și a trecut aproape de a intra în lovitură de la alți jucători.

Și cu fantoma tricoului numărul 9 dispărut, Brazilia pare să se fi rupt în sfârșit.

Astfel, echipa braziliană conduce acum grupa G, cu Elveția, dar are cel mai mare golaveraj.

Dacă ai ratat încă o zi de Cupă Mondială, nu-ți face griji! Vă spunem în detaliu cum au decurs toate jocurile celei mai mari competiții de fotbal de pe planetă.

Pentru a începe, vezi cum au decurs bătăliile din prima zi, în articolul de mai jos.

Rezultatele Cupei Mondiale 2022

Cupa Mondială din Qatar a început, vezi scorurile și detaliile acestor prime jocuri.

TRENDING_TOPICS

content

Messi sau Cristiano Ronaldo: Cine este cel mai bun jucător?

Dezbaterea dintre fani durează de ani de zile: cine este cel mai mare fotbalist? Aflați aici în timp ce îi analizăm pe Messi și Cristiano Ronaldo!

Continua să citești
content

Gaucho live: vezi cum să urmărești meciurile live

Pentru a urmări live toate jocurile Campeonato Gaúcho, trebuie să cunoașteți aceste site-uri și aplicații.

content

Următorul tehnician din Brazilia, faceți cunoștință cu candidații

Cine va fi următorul antrenor al Braziliei? Află care sunt principalele opțiuni pentru a ocupa această poziție importantă!

AȚI PUTEA DORI, DE ASEMENEA

content

Football Sieves: Vezi cum să intri în această lume

Calea către profesionalism pe teren! Învață cum să ieși în evidență și să găsești oportunități valoroase în competițiile de fotbal.

content

Cunoașteți avantajele Braziliei la Cupa Mondială

Descoperiți avantajele Braziliei la Cupa Mondială 2022 și vedeți principalele atuuri pentru a vă învinge adversarii.

content

Aflați unde să urmăriți Cupa Mondială din 2022

Află unde să urmărești Cupa Mondială 2022 și descoperă FIFA Plus, cea mai bună opțiune pentru tine de a urmări toate jocurile.